Pro mnohé tyto sportovce je to skutečná ochutnávka “Olympijských her“ , kde nechybí slavnostní zahájení na stadionu se zapálením ohně a doprovodným programem. Mezi několika sporty je také plavání.

Český plavecký svaz vypsal závody pro chlapce a děvčata ve věku 13 a 14 let. Mezi nejlepšími plavci této věkové kategorie (pět chlapců a pět děvčat z každé kategorie ) za Středočeský kraj patřili i berounští plavci, svěřenci trenérek Anety a Simony Pokorných - Sofie Koníčková, Nikola Boubínová a Štěpán Hruška.

Nejlépe si vedla Sofie Koníčková, která získala mezi plavci ze Středočeského kraje nejvíce medailí a zasloužila se, že děvčata byla mezi plavkyněmi v konečném umístění na prvním místě. Nejprve překvapila v její doplňkové disciplíně na 200 metrech motýlkem, kde se jí podařilo z dopoledních rozplaveb postoupit do finále z pátého místa, kde se stalo neuvěřitelné skutečností, když ve finále vybojovala první zlato.

Poté následovaly další disciplíny kde Koníčková nenechala nikoho na pochybách, že co start to finále, kde si za ohromné podpory diváků vyplavala vždy medaili. Kromě dvoustovky motýlkem získala zlato na stovce a dvoustovce volným způsobem, které doplnila stříbrem na 400 metrech volný způsob, bronz přidala na stejné délce v polohovém závodě a dokonce i na 800 metrech volným způsobem. „Taktiku máme s trenéry na každý závod jinou, vždy podle disciplíny, ale dávám hodně na pocit, jak se mi zrovna plave,“ uvedla hrdinka Koníčková.

Její oddílová kolegyně Nikola Boubínová se třikrát probojovala do finále, v prvním finále na 200 metrech motýlkem skončila na nepopulárním čtvrtém místě. V dalším finále na 100 metrů motýlkem brala osmé místo. Nálada se jí zvedla, až když jejich štafeta 4x 50 metrů volný způsob skončila na druhém místě a vybojovala první medaili.

Na závěr závodů dala všechny síly do finále na nejkratší distanci volným způsobem a konečně si udělala, radost když si zaplavala i v individuální disciplíně pro bronzovou medaili. Štěpán Hruška skončil postupně pátý na 800 metrů volným způsobem, na poloviční trati byl o příčku lepší, dále třináctý na dvoustovce volným způsobem i znakem, 14. místo bral na 200 metrech prsa a druhou desítku uzavřel na padesátce volným způsobem.

Tým trenérů Středočeského kraje, ve kterém byla také berounská trenérka Aneta Pokorná zhodnotil výkony všech plavců na výbornou. V konečném pořadí Letní olympiády dětí a mládeže skončil Středočeský kraj na krásném třetím místě za Jihomoravským krajem a vítězem Hlavním městem Prahou.