Soutěž chlapců totiž vyhrál Berouňák Jan Blecha, který s tenisem začínal v Lokomotivě Beroun a nyní hraje za I. ČLTK Praha. Jan Blecha šel do velice prestižního turnaje jako nasazená jednička a svou roli zde bezezbytku splnil.

Pro mladého hráče jde zřejmě o největší dosavadní úspěch, juniorský turnaj má totiž dlouholetou tradici a velkou prestiž. Mezi vítěze tohoto turnaje patří tenisové veličiny jako Kodeš, Mečíř, Lendl, Korda nebo Berdych.

Jan Blecha se na tomto turnaji představil již počtvrté. V minulých letech ale kvůli zraněním vždy vypadl v prvním kole. Letos ale byl již před turnajem pasován do role jednoho z největších favoritů.

Jenže před začátkem turnaje postihla mladého tenistu nepříjemnost. „Startoval na turnaji v Rakousku, kde bylo přes čtyřicet stupňů a přijel sem do ochlazení. V pondělí před turnajem chytil penicilin,“ uvedl Václav Blecha, otec a trenér v jedné osobě. Z nemoci se ovšem Jan Blecha rychle dostal a na start turnaje byl připraven, i když první utkání bylo pro něj hodně těžké. „Soupeř byl o rok mladší, na kurtu byl ale mnohem jistější než Honza, který ještě pár dní před začátkem turnaje ležel v posteli,“ podotkl Václav Blecha.

Další rozhodující moment přišel v osmifinále, kdy se Jan Blecha střetl s dlouholetým rivalem Tomášem Tomanem, který je halovým mistrem republiky. „Šly o něm zprávy, že hraje slušně za dospělé,“ uvedl otec Jana Blechy. Zápas ovšem hráč ČLTK Praha zvládl na výbornou a soupeře vyprovodil z kurtu ve dvou setech. Čtvrtfinále i semifinále pak Blecha prošel bez většího zaváhání, když ve čtyřech setech ztratil jen čtyři hry.

Ve finále se pak Jan Blecha střetl s Jiřím Plačkem. „Myslím, že si Honza dost věřil. S Jirkou nikdy neprohrál,“ uvedl Václav Blecha. Plaček měl ve finále nevýhodu, že ve čtvrtfinále a semifinále odehrál dvě třísetové bitvy. Toho dokázal Blecha náležitě využít. „Honza zvolil taktiku, že soupeř musel běhat a jak mu došly síly, už to bylo jednostranné,“ podotkl otec mladého tenisty. Finále zakončil Jan Blecha stylově esem a stal se tak vítězem tohoto prestižního turnaje. „Před utkáním jsem byl hodně nervózní. Vždyť Juniorka je nejprestižnější mládežnický turnaj. Navíc přišlo hodně lidí. Věděl jsem, že když nebudu moc kazit, soupeře porazím. Měl totiž v nohou tři těžké zápasy. Stačilo ho po kurtu honit,“ uvedl vítěz turnaje po finále.

Výsledky – 1. kolo: Blecha – Süč 6:4, 7:5. 2. kolo: Blecha – Jiskra 6:2, 6:1. Osmifinále: Blecha – Toman 6:3, 6:2. Čtvrtfinále: Blecha – Rohan 6:2, 6:1. Semifinále: Blecha – Michl 6:1, 6:0. Finále: Blecha – Plaček 6:4, 6:2.