Kvůli dovolené v rakouských Alpách musela někdejší mistryně světa v běhu na 800 metrů do karantény. „Po zprávách z domova jsme se s rodinou vrátili o dva dny dřív. Akorát přestaly fungovat školy a byl konec i s tréninky na stadionu ve Vodrantech,“ vypráví učitelka tělocviku.

Studenti v době nedobrovolného volna nezaháleli. Kromě čáslavského gymnázia vyučuje Ludmila Formanová i na přilehlé pedagogické škole a přes počítač posílala žákům fyzické výzvy. „Jedná se o cvičení a posilování, aby měli motivaci se nějak hýbat. Nechtěla jsem je přetěžovat, ale zároveň bylo důležité, aby nezapomínali na sport,“ podotýká.

Celodenní zápřah

V karanténě to Lídu po čase přestalo bavit, a tak se vrhla na domácí úklid. „Vysmýčila jsem dům, umyla okna, ale chyběla mi práce s dětmi,“ přiznává česká rekordmanka. „Když jsem se byla proběhnout v lesoparku, zjistila jsem, že vstup do sportovního areálu je zavřený na řetěz. To jsem za dlouhé roky, co tam chodím, nezažila. Bylo mi z toho do breku.“

Postupně se jí začínali ozývat mladí atleti. Jakmile pominula nejhorší situace a bylo možné v omezeném režimu využívat venkovní sportoviště, domluvila se s dětmi a jejich rodiči, aby se vrátili k atletice. „Začalo jich chodit tolik, že se musely střídat, aby jich na stadionu nebylo moc,“ říká.

Utkání Poháru UEFA Marila Příbram  Sedan z roku 2001.
Exkluzivní záznam! Příbram v Poháru UEFA deklasovala Sedan. Zazářil hlavně Kulič

„Před pandemií jsme trénovali třikrát týdně, ale teď se děti na stadion vyloženě třesou. Potřebují mít kontakt se spolužáky a kamarády. No a já jsem docela v zápřahu, ale těší mě, že chtějí být na hřišti. Kdybych teď netrénovala, nevím, co bych dělala,“ přemítá šestačtyřicetiletá pedagožka.

Denní režim má rozpočítaný na minuty. Ráno připravuje úkoly pro studenty a pak jede na stadion AC Čáslav. Mezi dvěma tréninky má chvilku pro sebe a večer se vrací unavená domů. Tak to chodí každý všední den, ale i o víkendech.

Trénink doplňují hry

„S Jarmilou Kratochvílovou a dalšími trenéry jsme se dohodli na časovém harmonogramu, aby na ploše byla vždy jen jedna skupina,“ jmenuje svou někdejší trenérku a bývalou vynikající atletku. 

Ludmilu Formanovou zájem dětí překvapil. Přicházejí dvakrát denně, trénují od deseti do půl dvanácté a pak od tří do půl páté. „Jedeme vlastně na dvě fáze. Je vidět, že děti chtějí být na vzduchu a rády se proběhnou. Nemají důvod být zavřené doma,“ usmívá se. „Nejsou to ale žádní vrcholoví sportovci, jen starší žáci. První trénink má atletický charakter, odpoledne bývají volnější. Do programu vzhledem k jejich věku zařazuji nějaké hry,“ pokračuje. 

Pilot rally Filip Mareš
FOTO: Zlomovou sezonu Marešovi narušil koronavirus. Nemá cenu se hroutit, říká

Je s dětmi spokojená a pochvaluje si, že mají štěstí na počasí. „Někdy mi připadá, že jsou k neutahání. Navrhovala jsem, že si v neděli odpočineme, ale vynutily si další trénink. A když jsem se ptala na odpolední fázi, chtěly také přijít. Přijde mi to moc hezký,“ pokyvuje hlavou. 

Na tréninky přichází i Lídin čtrnáctiletý syn. Petr kombinuje atletiku s hokejem. Hraje za Kutnou Horu, ale sezona jim kvůli koronaviru skončila předčasně. „Začnou zase až v září, a tak se teď zdokonaluje v atletice,“ povídá matka.

Děti se baví

„Asi po mně nepodědil všechny atletické geny, ale mám radost, že se věnuje sportu a našel si v něm kamarády. Mezi atlety má i spolužáky a kluci kolikrát zůstanou na stadionu a kopou si,“ zmiňuje. „Děti možná zjistily, že by se doma u počítačů nudily. Často se divím, kolik toho naběhají. Až se začne závodit, budou asi ve formě,“ culí se. 

Atletika po boku šampionky se čáslavské mládeži zamlouvá. „I když z nich na devětadevadesát procent nebudou šampioni, baví se. A to považuju za podstatné.“

Hokejový brankář Lukáš Pařík.
Nemohl jsem uvěřit, že jsem dal gól, říká brankář Pařík