"Letos mi bylo padesát let, takže jsem přestoupil do vyšší kategorie," prozradil na sebe šlachovitý muž, který vybojoval dva tituly českého šampiona v terénním triatlonu ve své kategorii ve sprintu i na klasické trati. Vrchol sezony však směřoval jinam, a to účast na světovém šampionátu XTerra na Havajských ostrovech.

Na ten se však František Bulava musel nejprve kvalifikovat. „Svůj den jsem měl na světovém poháru Xterra v polském Krakově, kde jsem s velkým náskokem zvítězil a zajistil si tak start na havajském ostrově Maui," mohl se těšit na havajské závody.

I přes náročnost trati vydřel Bulava bronz. „V těžkých podmínkách, když při plavání byly velké vlny a při běhu blátivý terén, jsem vybojoval třetí místo. Je to největší úspěch v mé sportovní kariéře," vrací se k úspěchu padesátník, který při vyhlašování výročních cen České triatlonové asociace v Liberci přebral cenu za první místo v kategorii 50 – 59 let.

Berounský triatlet v roce 2016 z 26 závodů stanul na první příčce osmnáctkrát, pětkrát dorazil do cíle druhý a třikrát třetí. „Takto úspěšnou bilanci si už hodně dlouho nepamatuji. Přestup do vyšší věkové kategorie se mi povedl na jedničku," má důvod ke spokojenosti František Bulava, který dobře ví: „Důležité je však být zdravý a z velkých úspěchů či neúspěchů si nedělat moc těžkou hlavu."