V první řadě se většinou nadává na rozhodčího, nesmí se zapomenout na faulujícího protihráče, počasí, politiku… Své si kolikrát vyslechne i klobása, že je studená, nebo pivečko, že je naopak teplé. A vulgarity jsou to kolikrát hodně jadrné.

Přemýšlel jsem nad tím, proč sportovní klání tolik přitahují nadávající. Je to díky tomu, že sport je o chybách a ty dávají snadnou záminku? Možná ano. Chodí snad například na fotbal jen lidi s menším vychováním? To určitě ne, ale ti slušní většinou mlčí, nebo se baví slušně. A o to víc vulgární lidé vynikají. Bohužel, dle toho, co jsem zaznamenal, jich přibývá.

Občas si zanadává každý z nás, včetně mě. Jen si vzpomeňte, co se vám honilo v mysli, když česká fotbalová reprezentace prohrála na mistrovství Evropy s Tureckem? Nebo když hokejisté na olympiádě vypadli s Finskem. Českým národním sportem prostě není fotbal ani hokej. Jsme prostě přeborníky v nadávání. Kdykoliv a na cokoliv. A můžeme na to být hrdí? Já myslím, že ne.

Bádat nad tím, odkud se tato vlastnost vzala, je asi zbytečné. O tradiční „blbé náladě“ , ze které vše dle mého názoru pochází, mluvil již před mnoha lety jeden český politik. V poslední době mám ale pocit, že se situace ještě více zhoršila. Možná je to dáno politickou, společenskou nebo i ekonomickou situací. Nebo upadající morálkou společnosti.

Prostě mi přijde že mnoho lidí je v posledních měsících frustrováno, i když si to možná sami nepřipouští. A tu naštvanost potřebují ventilovat. Na fotbale pak mají lidé snadnou příležitost si v davu od plic ulevit.

Říká se, že fotbal je odrazem stavu společnosti. To zrcadlo platí i pro diváky. A ruku na srdce, moc dobře na tom nejsme. Nechci kázat o morálce, to mi nepřísluší. Ale určitě by bylo dobré, kdyby se každý zamyslel sám nad sebou a zkusil se trochu ovládat. Pojďme se chovat jako slušní a civilizovaní lidé.

Je to určitě běh na dlouhou trať, ale co myslíte: Má například smysl nadávat několik minut v kuse na rozhodčího při utkání přípravek, nebo ty malé fotbalové talenty místo toho podpořit? Já mám v tomto ohledu jasno a doufám, že lidí, kteří sdílejí podobný názor, bude v budoucnu přibývat.