Na přelomu roku se hokejbalisté SK Kelti 2008 dozvěděli informaci, která by před několika lety byla asi nepředstavitelná. Kelti se v polovině loňského roku zapojili do vstupních rozhovorů projektu Hokejbalová centra mládeže (HCM) Českomoravského svazu hokejbalu. Projekt slibující ze strany svazu podporu materiální, finanční, ale především poradenskou, konzultační, navíc spojenou se sdílením zkušeností s dalšími centry.

V lednu pak hodnotící komise udělila Keltům titul Hokejbalové centrum mládeže a mládežnické středisko v Berouně se bude tímto označením pyšnit nejméně do konce roku 2016. Vždyť titul HCM získalo pouze devět dalších míst v České republice!

Vedoucí mládeže Keltů Roman Novák k samotnému procesu přístupu říká: „Poctivě jsme se téměř přes půl roku na vše připravovali. První návštěva v našem klubu proběhla v přátelské atmosféře, nicméně s řadou drobných připomínek k tréninkovému i náborovému procesu, ale i zázemí hráčů. Ziskem titulu HCM se završila etapa klubu, kterou bychom mohli nazvat rozvojovou."

Hokejbal zaznamenal na Berounsku opravdový rozmach a Kelti se mají čím chlubit. „Z nuly jsme za šest let vybudovali jednu z největších mládežnických základen v republice. V našich týmech dětí od minipřípravky po starší žáky, které byly součástí vstupních pohovorů, je více než osmdesát hráčů a hráček," dodává Roman Novák.

Kelti s napětím čekali na rozhodnutí komise, která svým ortelem velmi potěšila vedení klubu i jeho členy. Nicméně usnout na vavřínech by byla velká chyba. „Je to potěšující, zároveň ale velký závazek," podotýká Novák. „Dětí máme sice relativně dost, hokejbal jako sport však známý není. A to musíme na Berounsku změnit," dodává s úsměvem.

„Na jaro plánujeme tradiční akci Hokejbal proti drogám, která letos potrvá rekordních pět dní a zahrne čtyři věkové kategorie. Nově chceme v rámci této akce i samostatný turnaj děvčat v nejmenších kategoriích," prozrazuje plánovanou akci Novák, který dodává: „V souvislosti s nábory a osvětou pak připravujeme dlouhodobou kampaň, která má na hokejbal i Kelty samotné více upozornit. A v neposlední řadě bychom rádi pomohli vylepšit zázemí hřiště v Hlinkách novými nápady a jedním drobným zlepšením, které může mít velký dosah na efektivnější využití vnitřních prostor."

Je třeba upozornit na fakt, že hokejbalové aktivity v okrese se už neomezují pouze na Kelty. Předloni vznikl hokejbalový tým Coyotes Hýskov a Kelti se „konkurenci" rozhodně nesnaží házet klacky pod nohy. „Kluci z Hýskova jsou do hokejbalu nadšení, v prosinci jsme dokonce měli v kategorii mladších žáků a přípravky společné tréninky, chodí podporovat i naše áčko. Jejich trenéři nastupují v Nižborské hokejbalové lize za tým stejného jména," říká sekretář Keltů.

Jeho představy však jdou ještě dál. „Věřím, že se Kojotům podaří v příštím roce znovu postavit do soutěže nejen mladší žáky, ale i přípravku. A co víc, třeba v budoucnu vznikne na Berounsku nějaký další hokejbalový tým. Nebo tým, který bude kombinovat lední hokej a hokejbal," vidí budoucnost hokejbalu v okrese optimisticky Novák.

V neposlední řadě chtějí Kelti pomoci i ve svém bývalém působišti, v Nižboru. Místní stařičké hokejbalové hřiště už je na konci životnosti a Kelti pomáhají obci s přípravami směřujícími k rekonstrukci. Kdo by si to ještě v roce 2009, kdy Kelti začínali s prvními náborovými pokusy v mládežnických kategoriích, pomyslel.