A při jejím založení sehrála svou roli i berounská Lokomotiva. „Nápad založit atletický oddíl v Žebráku jsem měl v hlavě několik let. Nevěděl jsem ale, jak začít,“ vzpomíná vedoucí atletického oddílu Střela Žebrák Radimír Holina. Shodou okolností a náhod šel v srpnu 2009 na zkušenou do oddílu Lokomotiva Beroun. „A v dubnu 2010 jsme uspořádali pro děti vícebojařské závody a po vyhlášení výsledků dětem sdělili, že v Žebráku vzniká nový atletický oddíl a kdo má zájem, tak může začít chodit. Začínali jsme, myslím, s dvanácti dětmi,“ vybavil si Holina.
Ze skromných podmínek se žebrácký oddíl posunul dopředu nejen ve výsledcích, ale i ve vybavení. „Začátky byly z dnešního pohledu amatérské. Dobrým základem bylo, že jsme mohli používat školní hřiště, na němž trénujeme dodnes. Pro děti jsme koupili dětskou atletickou sadu a to bylo vše,“ uvedl Holina, který dodal: „Dnes máme vybavení odpovídající potřebám tréninku všech věkovým kategoriím. Pro přípravku až juniory máme oštěpy, disky, koule, překážky, bloky až po skokanský sektor. Na posilování používáme činky, lavici, medicinbaly, vybavení nás netíží.“
Zatímco v Berouně byl zmodernizován atletický stadion, v Žebráku jsou podmínky skromnější. „Problém máme v prostorách. V Žebráku jsou ke sportovnímu využívání pouze prostory školy – hřiště a tělocvična. To vše využíváme, včetně poskytnutých prostor pro uskladnění náčiní a nářadí. Bohužel tyto prostory jsou pro nás už malé a to nás trochu omezuje a brzdí v rozvoji,“ mračí se Radimír Holina.
Oddíl by nemohl fungovat bez tahounů. „Pokud vyjmenujeme dospělé trenéry, tak jako trenér jsem začínal já, asi po půl roce se přidali Veronika Krejčová a Jakub Kašpar. Asi v prosinci roku 2012 rozšířili řady trenérů Jana a Vašek Hříchovi, oba dva jsou bývalí atleti,“ uvedl Holina, jenž vyzvedl i další. Od vzniku až dodnes jsou členy oddílu a podílejí se na jeho zviditelnění Josef Kuník, Kateřina Kopicová, Tomáš Vitásek, Radimír Holina ml., Klára Kuncová a Klára Bělíčková. Další rok přišly Simona Švarcová, Anežka Fryufová. „Určitě jsem ještě na někoho zapomněl, což bude asi průšvih,“ usmívá se Holina. Snad vedoucímu ostatní prominou.
Dozvěděli jsme se také, že ve Střele Žebrák se nevěnují pouze atletice. Součástí spolku jsou ještě tanečně pohybový kroužek, který je určen hlavně pro malé děti a turistický oddíl.
Pojďme ale zpět k atletice. „V současné době máme 143 aktivních dětí – sportovců, kteří trénují v tréninkových skupinách minipřípravka, přípravka, mladší žactvo, starší žactvo až junioři. Máme celkem pět tréninkových skupin,“ vypočítal vedoucí oddílu.
Za Střelu závodí ale i dospělí, i když v daleko menším počtu než děti. „V dospělých za nás závodí jen trenéři, převážně v přespolních bězích. V roce 2016 za nás závodil ještě Josef Skrčený, který trénuje výšku, v loni byl ale zraněn,“ uvedl Holina.
K zabezpečení tréninků velkého počtu mladých závodníků patří i trenéři. „Máme jich sedmnáct. Každá tréninková skupina má tréninky jinak, například minipřípravka jen jednou v týdnu, starší žactvo až junioři mají tréninky čtyřikrát až pětkrát týdně. Nábory nepořádáme. Rodiče a děti si o nás řeknou mezi sebou, v případě zájmu si nás najdou na webu a pokud opravdu mají zájem, tak přijdou sami. My jim umožníme, aby si děti tréninky měsíc vyzkoušely a buď zůstanou, nebo to po čase vzdají,“ uvedl Holina.
Pro každý klub jsou důležité i výsledky. Ze současných členů se dařilo Josefu Kuníkovi, který byl čtvrtý na mistrovství republiky v běhu na tři sta metrů kategorie starší žactvo. Největšího úspěchu ale dosáhl Lukáš Moulis, který byl halový vicemistr republiky v běhu na osm set metrů kategorie starší žactvo. „Ten ale na podzim loňského roku přestoupil do Berouna,“ podotkl Radimír Holina.
Střela Žebrák se kromě účasti na závodech sama stará o některé další. „Každý rok pořádáme v dubnu oddílové víceboje pro děti do třinácti let, to je do kategorie mladšího žactva. V srpnu pořádáme v sobotu před Žebráckou pětadvacítkou běh pro děti do patnácti let, jedná se o Běh na Pískovnu,“ poznamenal vedoucí atletického oddílu.
Většina klubů si dává cíle, jak je tomu ve Střele Žebrák? „Cíle si nestanovujeme. Důležité je, aby tréninky děti bavily, chtěly jezdit na závody, udělaly si v každé tréninkové skupině dobrou partu a hlavně celý rok byly bez zranění. Samozřejmě jako trenéři bychom rádi, aby si splnily své přání a dostaly se v družstvech přípravky a mladšího žactva do finále krajských přeborů a dosáhly opět na medaile. V jednotlivcích si přejeme, aby naši atleti uspěli na krajských přeborech a dostali se na mistrovství České republiky. V tom se budeme snažit jim pomoci,“ dodal Radimír Holina. Vyjde to?