Když jste obdržel medaili za první místo, co vám proběhlo jako první hlavou?
To, že se mi splnil můj sen, co se týče kulturistiky. Vždy jsem usiloval o to patřit v České republice mezi ty nejlepší.

Pojďme ale na začátek cesty. S jakými sporty jste začínal a jak jste v nich byl úspěšný?
Sportů jsem vyzkoušel mnoho, od fotbalu, atletiky po bojové sporty, až jsem se dostal ke kulturistice a fitness, a u toho jsem zůstal. Úspěch se projevil až teď, protože již delší dobu jdu za svým snem a cílem.

Fotbal stále sledujete?
Fotbal už moc nesleduji. Na zápasy se podívám, jen když hraje reprezentace.

Kdy jste vůbec začal s posilováním?
S posilováním jsem začal ve dvaceti letech. Ze začátku to bylo pouze takové plácání, nemělo to žádný řád, ale čím déle to člověk dělá, tím více ho to baví, protože začne vidět výsledky. S prvními výsledky a přírůstkem svalů jsem začal oslovovat lidi z okolí, kteří se už v tomto sportu pohybovali a sbíral od nich rady a zkušenosti.

A kdy vás napadlo, že se stanete opravdovým kulturistou?
Za pomoci již zaběhlého závodníka a zároveň kamaráda Pavla Čvančary, jsem se pokusil připravit na svoje první závody, které samozřejmě dopadly fiaskem (úsměv), jelikož jsem vůbec nevěděl, co dělám. Nebyla forma, nebyl jsem důkladně připravený, nebo nic (smích). I přesto to byl úžasný zážitek a já věděl, že tímto směrem se chci ubírat dál.

Kdo vás vedl při trénincích, nebo jste vzácný samouk?
Jak jsem už řekl, ze začátku jsem trénoval hlavně sám, pak jsem sbíral rady od ostatních lidí a závodníků. Po určité době jsem si udělal trenérský kurz a začal jsem své zkušenosti předávat dál.

Ohlédněme se za samotným šampionátem. Kde se konal a jak dlouho trvala příprava?
Závody Mistrovství České republiky v kulturistice se konaly ve Frenštátu pod Radhoštěm na začátku září. Tento datum byl až náhradní variantou kvůli koronaviru, který zasáhl do datu soutěží na jaře. Původní termín závodů byl v dubnu 2020, takže v přípravě jsem byl vlastně od ledna, formu jsem držel celou koronu až do září, kdy závody konečně proběhly. Příprava to tedy byla dlouhá a náročná, jak po fyzické, tak psychické stránce, ale cíl závodit a uspět na mistrovství byl jasný, šel jsem si za ním. O to víc si své výhry vážím, protože spousta závodníků svou přípravu kvůli této situaci vzdalo.

Startoval jste v kategorii do osmdesáti kilogramů, jaká je v ní konkurence?
V této kategorii je konkurence velká, úroveň závodníků je poměrně vyrovnaná a kolikrát rozhodují jen detaily postavy, asi jako v ostatních kategoriích v tomto sportu. Kulturistika ale není jen o tom být největší, jde hlavně o symetrii, vypracovanost svalů a celkový projev na podiu.

Musel jste nějak třeba shazovat?
Ano, v tomto sportu je to s váhou jak na houpačce. Jsou nabírací období zaměřená na objem, a pak příprava na soutěž, jejíž součástí je dieta.

Jak se závody vyvíjely?
Dobře dle očekávání. Organizace vše zvládla na výbornou.

Viděl jsem, že vám přišlo hodně gratulací, které nejvíc potěšily?
Gratulací přišlo opravdu hodně. Ať už osobních, nebo přes zprávy, i od lidí, se kterými se už moc nevídám a potěšily mě všechny stejně (potěšeně mrká).

Nejvíc trénujete asi ve svém tréninkovém centru v Komárově. Využíval jste i jiná sportoviště?
Co se týče přípravy, trénuji nejvíce u sebe v Komárově, ale samozřejmě jezdím cvičit i jinam.

Trénovat k vám chodí, když je doma, i zmiňovaný Pavel Čvančara, který působí jako kondiční trenér u fotbalové reprezentace. Konzultujete spolu některá cvičení?
S Pavlem jsem se radil hlavně ohledně těch prvních závodů. Momentální přípravu konzultuji s mým nynějším trenérem.

Teď je však vše uzavřeno. Jak vnímáte vládní nařízení o uzavření sportovišť?
Raději se k tomu nebudu vyjadřovat (nazlobeně). Posilovny musí být zavřené, ale nákupní centra praskají ve švech, nemá to logiku.

Ohrozí vás to nějak finančně, přece jen ušlý zisk je asi velký?
Ano. Po finanční stránce mě to ovlivňuje hodně, přeci jen mě již během tohoto roku zavřeli už podruhé a vždy v období, kdy jsou posilovny nejvíce žádané.

Jak se držíte při restrikcích v kondici?
Držím zdravou a vyváženou stravu, každý den jsem v pohybu, ať už jsou to procházky se psem, nebo cvičením.

Po republikovém titulu máte určitě další cíl. Prozraďte ho.
Když jsem závodně začal s kulturistikou, mé cíle byly patřit mezi nejlepší v České republice, což se mi tento rok splnilo a proto se mohu posunout na další svůj cíl, to je jít závodit na mezinárodní soutěže a vyhrát profesionální kartu.