Profesionálně se věnujete kaskadérské show na čtyřkolce. Dělají se v tomto sportu nějaká mistrovství?

Soutěže a mistrovství jsou většinou společné pro motorky i čtyřkolky. Na čtyřkolce se kaskadérství v Česku skoro vůbec nejezdí. V Evropě je to o něco lepší. V Česku je to spíše o vystoupeních a různých doplňkových exhibicích.

Byl jste na nějaké soutěži?

Účastnil jsem se mistrovství České republiky – Czech Stunt Day. Každý rok se koná v Ostravě. Letos tam pojedu znovu.

Soutěžil jste i v zahraničí?

Jezdím na MotoTV show, což je největší moto kaskadérská show na Slovensku. Zvali mě i do Maroka, ale to je finančně někde jinde. Rád bych se tam ale podíval.

Jak vás napadlo zrovna kaskadérství na čtyřkolce?

Od malička jsem jezdil na kole a zkoušel různé triky, jako je jízda po zadním a předním kole nebo smyky. Táta mi potom koupil čtyřkolku, kde jsem ty triky taky zkoušel. V roce 2012 jsem se dozvěděl, že to je oficiální sport a od té doby jsem se tomu začal věnovat. Nejprve jsem jezdil jen na louce. Měl jsem nějaká vystoupení na dětských táborech a tak podobně. Když jsem přešel na jízdu po asfaltu, začal jsem se tomu věnovat naplno.

Vypadá to poměrně nebezpečně. Stal se vám někdy nějaký úraz?

Zrovna minulý týden jsem udělal kotrmelec se čtyřkolkou na trati, když jsem zkoušel jeden trik. Úrazy tu jsou. Mívám naraženiny, odřeniny, občas otřesy mozku, ale zlomeného jsem nic ještě neměl. Jsou jezdci, kteří si občas něco zlomí. V Česku už bylo i úmrtí, ale to bylo při kaskadérství na motorce.

Ještě vás to neodradilo?

Zatím ne.

Jaký je rozdíl v kaskadérské jízdě na motorce a čtyřkolce, co se triků týče?

Myslím si, že je to podobné. Na motorkách to kaskadéři musí mít hodně promyšlené. Mně čtyři kola poskytují větší stabilitu a můžu si dovolit vymýšlet různé krkolomné triky.

Máte nějaké vlastní triky?

Mám. Třeba jízdu po zadních kolech, zatímco se rukama pověsím na čtyřkolku, takže vypadám jako vlajka. Nejnovější trik, co zatím přede mnou nikdo neudělal, je stoj na hlavě při jízdě pozadu.

Pracujete na nějakém dalším vlastním kousku?

Mám nějaké vymyšlené, ale časové vypětí v zaměstnání mi moc nedovoluje je zkoušet.


Richard Mošna: Devatenáctiletý jezdec patří mezi hrstku moto kaskadérů v Česku i Evropě, kteří jezdí na čtyřkolce. Tomuto sportu se věnuje od roku 2012. V roce 2017 se umístil na prvním místě historicky prvního čistě čtyřkolkového kaskadérského závodu a rovněž skončil první na mistrovství ČR Czech Stunt Day 2017 v kategorii čtyřkolek. Vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní v Praze. Žije v Hrádku u Rokycan.

AUTOR: Stanislav Vaculík