Startovní pole bylo nabité zvučnými jmény jak v elitní kategorii, tak mezi amatéry. Plavalo se v čisté vodě s italsky azurovým odstínem, která měla ale pouhých 18°C a tak neopren a dvě čepice byly nutností. Bulavova kategorie (55-59 let) startovala v poslední vlně, a tak musel berounský veterán předplavat hodně žen v oranžových čepičkách. "Skok z 1,5 m vysokého mola v polovině plavání se mi povedl náramně. Pak jsem už jen naplno zabíral směrem k poslední bójce a na kolo nasedal jako šestnáctý v pořadí," popisoval František.

Hned začal zostra šlapat. Celý předchozí den pršelo, proto měl z kola velký respekt a radši vyměnil pláště za hrubší vzorky. Díky tomu jel po mokrých a zablácených kořenech, zatímco ostatní tam kola tlačili. Jelo se 10 km do kopce a pak 5 km náročným singltrekem dolů. "V prvním hodně zabláceném sjezdíku přede mnou popadali závodníci a tak jsem musel také na poslední chvíli z kola a upadl přitom na pravé koleno. Z něj crčela krev, která se mísila s bahnem, ale nevěnoval jsem tomu delší pozornost. Kolu se naštěstí nic nestalo," ulevil si borec.

Mladí plavci Loko Beroun
Berounští plavci uctili památku zakladatele košem plným medailí

Ve druhém okruhu už byl sjezd klidný a Bulava předjel kamarádku Kateřinu Ježkovou, která startovala hodinu před ním. Povzbudili se a dál pokračovali svým tempem.

Ve 13°C byl rád, že má pod kombinézou triko s dlouhým rukávem. "Sjezd byl docela mazec! Kolo bylo místy stěží ovladatelné. Klouzalo to, a tak jsem příliš neriskoval. Ve druhém okruhu jsem dojel kamaráda - veterána Honzu Děbnára a šel před něj. On mě zase dojel z kopce, kde je silnější. Jelo se mi docela dobře, a jak se startovní pole natáhlo, trať už byla více propustná a já mohl volit optimální stopu a tempo," pokračoval v komentáři k napínavému závodu va italských Dolomitech.

Zdroj: Youtube

V posledním sjezdu plném volných kamenů a štěrku byl Bulava asi 50 m za Děbnárem a chtěl s ním dojet do depa. S hrůzou však zjistil, že zadní kolo má hodně vyfouklé - defekt 2 km před depem! "Zkusil jsem jet pomalu, ale bylo to čím dál horší a hrozilo, že na asfaltu, kostkách a klikatých uličkách Molvena plášť svléknu z ráfku. Radši jsem zastavil a bombičkou ho dofoukal a modlil se, aby to vydrželo. Jenže kilometr před cílem bylo kolo opět prázdné. Na řadu přišla druhá bombička a já si pohlídal díru, kterou vzduch utíkal a otočil kolo dolů, aby jí "mléko" uvnitř bezdušového pláště zalepilo. Ztratil jsem asi 1:30 min což je slušný čas na hlemýždí jízdu a dvě dofouknutí," smál se Bulava.

Fotbalový míč
Všeradicím se daří, stoupají tabulkou, Trubín klopýtl, Beroun otočil v Jáchymově

Do depa opatrně dojel a vybíhal na 13. místě ve své kategorii. Ze začátku mu nešly nohy a dokonce ho předběhl borec z kat. 60-64 let. Za druhým kilometrem v členitém terénu se ale berounský drak rozeběhl a soka nechal za sebou. Při sebězích ho bolela kyčel, přesto ve druhém okruhu přitlačil na pilu, a i když věděl, že to nebude stačit do desítky, snažil se nepolevit.

V cílovém koridoru po bezmála čtyřech hodinách vypnul koncentraci a plácl si s diváky a rozpaženými pažemi jako letadlo proběhl cílem. "Bylo to přihlížejícími kvitováno slušným potleskem," usmál se.

Nakonec to bylo 14. místo v kategorii; nebýt defektu mohla to být 12. příčka (230. byl celkově z 406 mužů). "Možná se to bude zdát někomu málo, ale já jel na maximum a vzhledem k zdravotním potížím loni a letos, které mi nedovolily trénovat naplno zejména běh, jsem spokojený. Konkurence v xteře šla za poslední roky neskutečně nahoru. Například vítěz naší kategorie plaval jen o 30 sekund pomaleji než nejlepší eliťáci! Soupeři byli tentokrát lepší a tak jim gratuluji. Kdyby mi někdo před dvěma měsíci řekl, že se kvalifikuji a pak pojedu na MS, tak mu řeknu, že je blázen. Udělal jsem pro to v tréninku maximum a ono to nakonec vyšlo," zhodnotil celou účast pozitivně František Bulava.

Na závěr ještě poděkoval Lokomotivě Beroun a firmě Eurocat (Gelmodel), které ho na této akci podpořily.