Pětasedmdesátý hráč světa Macháč vyřadil předloňského semifinalistu US Open Tiafoea po více než dvou a půl hodinách. Vedle 56 vítězných míčů zaznamenal také deset es. Do 3. kola grandslamu se dostal poprvé, dosud byl nejdál ve 2. kole na Australian Open v letech 2021 a 2022. V boji o osmifinále vyzve turnajovou patnáctku Rusa Karena Chačanova.

Macháč s Tiafoem začali vzájemný duel ztracenými servisy, pak už si je drželi. Závěr setu vyšel českému tenistovi, který v deváté hře získal ještě jeden brejk a potvrdil ho. Ve druhé sadě utekl berounský rodák do vedení 3:1. Tiafoe sice v osmém gamu srovnal, hned nato ale znovu přišel o servis a Macháč se přiblížil postupu.

Ve třetím setu byl Tiafoe blízko, aby zápas zdramatizoval. Po brejku na 5:3 podával a vedl 30:0. Macháč mu ale nedovolil setbol, vyrovnal a vynutil si zkrácenou hru. V ní získal čtyři míčky při soupeřově podání a poté, co proměnil druhý mečbol, spadl radostí na zem.

Macháč začínal s tenisem doma v Berouně, ale od osmi let trénovat v Praze na Spartě u Jiřího Rosola. I proto kdysi hodně děkoval přístupu ředitele a učitelů na 3. ZŠ v Berouně, kde mu vycházeli vstříc, aby náročné denodenní dojíždění zvládl. 

Kariérou se postupně prokousával, vyhrál pár challengerů, zahrál si na několika větších turnajích včetně grandlamů a olympiády v Tokiu. Loni na podzim zdolal senzačně někdejšího velkého šampiona Stanislase Wawrinku a jeho přehození rakety z jedné ruky do druhé při jedné z výměn obletělo tenistový svět. Tehdy se také poprvé na světovém žebčítkiu dostal do sedmé desítky a v Melbourne může udělat další výrazný krok dopředu.