Jak ses vůbec dostal k angažmá v České republice, resp. v Králově Dvoře?

Když jsem v roce 2009 hrál na Mistrovství světa junioru ve Finsku potkal jsem se tam s Radkem Šikolou, který hrál za Kladno a který se mě zeptal, jestli bych za několik let neměl zájem hrát florbal v České republice. V létě 2011 jsem se rozhodl, že to je to co chci a Radek mi pomohl najít místo v klubu, který o mě měl zájem a též místo. Tak jsem potkal Milana Karšňáka a dostal se do Králova Dvora.

Kanada je všeobecně vnímána jako hokejová země. Jakou pozici vůbec ve vaší zemi má florbal?

Florbal v Kanadě má vzestupnou tendenci a rychle se rozšiřuje. Když jsem já začínal hrát před šesti lety těžko někdo věděl, kromě mých přátel, co florbal vůbec je. Nyní je florbal velice populární a spousta lidí, kteří hrají hokej, florbal hráli nebo vědí co florbal je.

Prý jsi ještě donedávna v Kanadě hrál hokej na pozici brankáře. Co tě vůbec přivedlo k florbalu?

Když jsem chodil na Sherwoodskou střední školu, což je škola která se zaměřuje na rozvoj hokejových hráčů, florbal je aktivita, která se používá, když nejsme na ledě na procvičování držení hokejky a pozic ve hře.

Když jsi chytal v hokeji, netáhlo tě to do branky i ve florbale?

Když jsem byl dítě vždycky jsem byl brankář a když jsem nebyl na ledě chtěl jsem hrát doma, ale měl jsem pouze sestru, která hokej nenáviděla. Jako brankář jsem nemohl cvičit sám doma a tak jedinou věc, kterou jsem mohl dělat, bylo naučit se střílet a procvičovat držení hokejky.

Kterému hokejovému družstvu z NHL fandíš a kolik zápasů NHL jsi osobně navštívil?

Můj oblíbený hokejový tým je Colorado Avalanche a měl jsem to štěstí, že jsem doposud navštívil nejméně dvacet NHL zápasů.

Co ti přinesly tři měsíce, které jsi zatím strávil v České republice?

Myslím si, že za tu dobu co jsem zde jsem se naučil být dochvilný. V prvních měsících svého pobytu jsem pracoval v továrně, kde pracovní doba začínala velice brzo a ani jednou jsem nepřišel pozdě. V Kanadě jsem měl problémy vstávat brzy do školy a práce.

Ve sportu se často říká, že když hraješ s kvalitnějšími spoluhráči, tak máš větší tendence ke zlepšování. Myslíš, že po třech měsících v Králově Dvoře se zlepšují spíše tvoji spoluhráči, nebo pozoruješ zlepšení u sebe?

Ano myslím si, že toto rčení je pravdivé. Nejenže jsem zlepšil svoje florbalové dovednosti, ale naučil jsem se hodně o postavení ve hře a též jak zvládnout určité situace během hry.

Jak jsi vůbec spokojen se svým dosavadním působením v Králově Dvoře?

Jsem spokojený s tím, jak jsem doposud hrál. Začínal jsem pomalu, ale hru od hry se učím a myslím si, že se zlepšuji.

Hrál jsi na mistrovství světa juniorů. Zkus porovnat kvalitu zápasů například s českou druhou ligou, ve které jsi na podzim hrál…

Ano, můžu porovnat mistrovství světa junioru s českou druhou ligou, myslím si, že některé zdejší týmy hrají o moc lépe než národní týmy na mistrovství.

Předpokládám, že za dobu, co působíš v Králově Dvoře, jsi se určitě byl podívat i na utkání florbalové extraligy. Jaký dojem na tebe za tři měsíce v České republice udělal český florbal?

Ano, viděl jsem několik extraligových zápasů a je to opravdu fascinující. Nemůžu uvěřit tomu, jak se míček pohybuje rychle a též oceňuji vysoké tempo během výměny.

Na kterých herních činnostech musíš nejvíce zapracovat, aby sis mohl v budoucnu zahrát českou extraligu?

Myslím si, že se potřebuji naučit být rychlejší v těžších a přesných přihrávkách. Též se potřebuji naučit střílet z dálky a dát více síly do mých střel.

Naučil ses za ty tři měsíce v Čechách nějakou větu česky? Jak vůbec komunikuješ se spoluhráči při hře?

Naučil jsem se pár slov v Češtině, ale nic zásadního, pouze několik základních slov. Mám to štěstí, že většina mých spoluhráčů mluví anglicky, a když se mě někdo potřebuje zeptat se na něco v češtině spoluhráči mi to přeloží.

Dohraješ letošní sezonu v Králově Dvoře, nebo o tebe mají zájem kluby z vyšších soutěží?

Ano, mám v plánu dokončit sezónu v Králově Dvoře nehledě na to, jakákoliv nabídka by přišla.

Byl ses podívat na nějakém hokejovém utkání české nejvyšší hokejové soutěže? Je podle tebe česká extraliga kvalitní soutěž?

Viděl jsem několik extraligových zápasů a je to velice podobné hře v NHL. Velice rád sleduji bývalé hráče z NHL, kteří se vrátili do české extraligy.

JOEL INOUYE

Devatenáctiletý Kanaďan se od dětství věnoval hokeji, konkrétně byl brankářem. S postupem času ovšem přešel od hokeje ke florbalu a z branky se posunul do útoku. A že se mu ve florbale daří, bylo vidět například na juniorském mistrovství světa v roce 2011, kde ve čtyřech utkáních nasbíral šest kanadských bodů (5+1). Po mistrovství světa Joel chtěl zdokonalovat své dovednosti v některé z předních florbalových zemí. Nakonec se přes Kladno dostal do celku T.B.C. Králův Dvůr. Joel odehrál v letošní sezoně ve druhé lize za Králův Dvůr třináct mistrovských utkáních, ve kterých zaznamenal šestnáct kanadských bodů (10+6). Tento šikovný útočník již odehrál i dva zápasy v kanadské seniorské reprezentaci, která již má jistý postup na mistrovství světa 2012. V neděli byl Joel navíc jmenován asistentem kapitána reprezentace pro nadcházející přátelské zápasy s USA.