Závod se stal populárním nejen mezi sportovci z Berounska, ale na startovní čáru se pravidelně staví běžci z celé republiky. Nechybí zde pravidelně ani přední čeští či zahraniční běžci.


„Byl u nás třeba Jiří Homoláč, Petr Pechek, Jan Kreisinger či Radka Churáňová. Pravidelně k nám jezdí závodníci z Německa či Nizozemska, zaznamenali jsme ale také účast běžců z Ruska, Maďarska či Jihoafrické republiky. Loni pro nás byla překvapením start Maročana Abdelkabira Sajiho,“ říká za pořadatele Šárka Krejčová.


Start a cíl je u základní školy. Kopcovitá trať se stoupáním do desátého kilometru vede i po cestách uvnitř křivoklátských lesů. „Jde o velmi těžkou trať, ne každý si na ní troufne,“ upozorňuje Šárka Krejčová s tím, že loni se hlavního závodu zúčastnilo 192 běžců.


Zájemci, kteří se chtějí Žebrácké pětadvacítky zúčastnit, se mohou přihlašovat již nyní přes internetové stránky. Na startovní listinu je ale samozřejmě možné se zapsat i v den závodu. Startovné při přihlášení na místě je však dražší. Organizátoři zajití pro případné zájemce dopravu od vlakového nádraží z Hořovic.
Kdo si na náročnou trať netroufá, může zkusit jednodušší a kratší desetikilometrový závod. I ten odstartuje od základní školy, stejně jako Běh s Točníčkem a Žebráčkem na 1,1 kilometru. Je určený pro všechny bez rozdílu věku a startovné je zdarma.


„Vyhlásili jsme výtvarnou soutěž pro děti Hledáme Točníčka a Žebráčka. Měli nakreslit, jak si představují nové maskoty tohoto běhu. Zapojili se žáci z Žebráku, Broum a Cerhovic. V den závodu bude vyhlášen vítěz, podle jehož návrhu byly vytvořeny maskoti, prozatím v grafické podobě na bannerech a startovních číslech. Doufáme, že seženeme do příštího ročníku dostatek finančních prostředků, abychom mohli nechat vyrobit kostýmy našich maskotů,“ dodala za pořadatele Šárka Krejčová.