„Hledali jsme posílení pro náš kádr, jelikož Petr a Jerrick jsou zranění. To je jen další důkaz, jak profesionálně náš klub funguje. Lukáš Palyza je prověřeným hráčem, který nám může opravdu pomoci. Jako mladý už Nymburkem prošel, takže ví, co ho čeká. Nyní je navíc zkušenějším a mnohem lepším hráčem než tehdy. Chci opravdu poděkovat našemu managmentu a majitelům, že byli schopni takto reagovat. Zvláště v těchto těžkých časech. Ukazuje to, jak je náš klub ambiciózní,“ řekl trenér Nymburka Oren Amiel.

Rodák z Ostravy už v Nymburce působil v letech 2011 až 2014. Během tří sezon odehrál v jeho dresu 191 zápasů s průměrem 6,1 bodu na zápas. Kromě české ligy nastupoval i ve VTB lize, Eurocupu a v kvalifikaci o Euroligu. V létě 2014 odešel do německého Bayreuthu, poté prošel Prostějovem, Děčínem, polskými Gliwicemi a poslední tři sezony patřil v dresu Olomoucka k hlavním hvězdám KNBL, když dával 19,6 bodů na zápas.

V tomto ročníku je druhým nejlepším střelcem soutěže za Jakubem Šiřinou. V českých soutěžích už má na kontě téměř pět tisíc bodů. Také drží rekord v podobě 129 proměněných trojek za sezonu 2015/2016. Celkově má úspěšnost v kariéře z trojkové vzdálenosti čtyřicet procent.

Palyza je rovněž stálicí v národním týmu. Zahrál si na mistrovství Evropy 2017, mistrovství světa 2019 a nastoupil také do všech čtyř zápasů probíhající kvalifikace o Eurobasket 2022, když v pátečním zápase s Belgií dal třináct bodů.

„Nejen vzhledem k dobré šanci postoupit do dalších bojů v Lize mistrů jsme nechtěli nechat nic náhodě a rozhodli jsme se doplnit kádr o dalšího zkušeného hráče. Mělo by to být prospěšné pro všechny strany. Lukáš nám ihned pomůže, sám pak získá příchodem do konkurenčního prostředí novou výzvu a motivaci a těžit by z toho měla i reprezentace, jelikož další ze stabilních hráčů jejího kádru bude mít možnost hrát evropské poháry,“ uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček.

Palyza se k novým spoluhráčům připojil v úterý večer. Hrát by měl už ve středečním ligovém duelu s Ústím nad Labem.

David Šváb