Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji. Ve Slaném se konalo krajské kolo OVOV. 

Slunce svítí, je krásně, tady sportují desítky dětí, krásný pohled…

Hezké počasí vždy dodá optimismus, člověk se cítí lépe. Navíc tady mezi mladými si dobíjím životní baterky. Mezi sportující mládeží to je pro něco, co mne vrací o tři desítky let zpátky.

Projekt OVOV, za kterým stojíte už žije pátým rokem. Co je vaším cílem? Vizí?

Samozřejmě je tu moje představa, za nás odznak zdatnosti fungoval na všech školách, všichni učitelé do toho byli zapojeni. Dneska jsme dokázali projekt dostat na jednu čtvrtinu škol, což považuji za slušný počin. Je za námi velký kus práce. Letos se podařilo získat přízeň ministra školství, mládeže a tělovýchovy, který v projektu vidí perspektivu. Historie tohoto sportování tady byla, teď je na nás ukázat, že tady jak učitelský, tak žákovský potenciál je obrovský. A je třeba rozbít neustálou debatu o tom, že jsou děcka líná. To není pravda, děcka nejsou líná, jen potřebují podnět, motivaci a zapáleného člověka, který je bude u sportu držet. Tohle jsme ale dnešní mládeži dlužni, za nás těch zapálených učitelů s ochotou a chuti do intenzivní náplně tělesné výchovy bylo více. Ale i teď to není špatné. Tímhle projektem chceme dát zase tomu všemu naději a dát učitelům a učitelkám myšlenku, že by se tělesná výchova opět mohla stát nejoblíbenějším předmětem ve škole.

Podstatou OVOV asi není vychovávat olympijské vítěze, ale všeobecný pohyb, že?

Já si myslím, na našem programu je skvělé to, že každý se může cítit vítězem, protože překonává sám sebe, svoje osobní rekordy. A to je to, co chceme - že není nejdůležitější se stát nejlepším na světě, toho dosáhne jen pár vyvolených, ale pracovat na sobě, nedovolit, aby v tom začátku mladého věku tělesná schránka strádala. Za našich dob toho pohybu bylo dost, bylo více radosti z pohybu. U sportu se vytváří osobnost, chování, přístup k životu, to se u počítače naučit nedá. A já mám radost, když vidím ty zapálené mladé lidi na stadionu, jak se snaží podat ten nejlepší výkon, jak jsou šikovní. A mám radost, že učitelů je v tom podporují. To není zbytečná práce.

Jak vy sám sportujete?

Chci patřit k těm, kteří každoročně podají lepíš výkony než v roce předešlém. V OVOV si užívám toho, jak se člověk dokáže radovat z toho, že když na sobě pracuje, tak se zlepšuje. To je moc prima pocit.

Vy jste nedávno hodil medicinbalem přes hlavu 29,5 metru.

To je pravda, usiluji ale o překonání bájné hranice 30 metrů. Ta musí letos padnout.