Dodejme, že Roman Šebrle si zaběhl i trať na pět kilometrů a na ní skončil sedmý. Předtím se ale již dopoledne vydalo množství dětí na čtyři různě dlouhé tratě. „Po obědě se pak vydali závodníci nejprve závodníci na trať Pětky (přesně 5 570 metrů), která měla stoupání téměř 200 metrů a dosažené časy v cíli byly velmi kvalitní," pochválil závodníky Martin Plecitý. Vítězem se stal Václav Vandrovec a v ženách byla nejrychlejší Tereza Svobodová.

Hlavním závodem byla tzv. Patnáctka s délkou tratě 14 920 metrů a s 360 nastoupanými metry. „Trať by se dala popsat jako běh přes čtyři kopce. Oproti Pětce, která byla v podstatě kontinuálním pozvolným stoupáním proloženým s jedním volným seběhem na prvním kilometru trati a dlouhou rovinou po poli na kraji lesa mezi třetím a čtvrtým kilometrem, byla Patnáctka o poznání členitější a běžeckou výkonnost opravdu pořádně prověřila," uvedl Martin Plecitý.


Na Patnáctce vyhrál Ondřej Jadlovský za velmi hezkých 1:03:38,4, čímž překonal o 12 vteřin loňský vítězný čas Jiřího Kecksteina. Dita Holan, jež dominovala mezi ženami, byla rychlejší než loňská vítězka Svatoslava Kacířová dokonce o více jak 31 vteřin.


„Hlavní patnáctikilometrová trať tak zaznamenala v obou kategoriích rekordní zápisy," byl spokojen Martin Plecitý, který dodal: „V cíli u brány hradu Točník obdrželi závodníci finišerské medaile. Všichni popisovali tratě sice jako náročné, nicméně moc hezké s krásnými panoramatickými výhledy na Brdy nebo na samotný hrad. Z vyslechnutých rozhovorů mezi závodníky tak vyznívalo, že se tratě na Točníku opravdu líbily."

Kromě dětských závodů a Pětky a Patnáctky byly vyhodnoceny i týmy, které se zúčastnily Rodinného běhu Hypoteční banky. První místo obsadil rodinný tým Čerti, druzí byl Smetana Team a třetí MP3 Novotní.


„Součástí celého programu byla Pohádková cesta, kde děti plnily řadu dovednostních úkolů. Pobavila také šermířská vystoupení skupiny historického šermu Carpe Diem," řekl Martin Plecitý, který už se těší na pokračování seriálu: „Další závod bude hostit již v sobotu 3. června hrad Bouzov, na kterém se točila řada českých pohádek."

ČTVRTKILÁK, běh ve středověkém brnění, vyhrál olympijský vítěz Roman Šebrle, který se hodně bavil.