Kombinace plavání na vzdálenost 1,5 km, čtyřicetikilometrové jízdy na kole a běhu na 10 km výzvou pro leckoho, kdo ukrajované kilometry z daných vzdáleností vidí. Ondrěj Zmeškal je však bude vnímat jinými smysly. Se zrakovou orientací mu pomůže jeho trasér Marek Peterka.

Právě spolupráce nevidomého závodníka s jeho vidícím trasérem je velmi specifickou záležitostí. „V Příbrami bych si rád vylepšil čas v plavání, kterému jsem věnoval obzvlášť velkou pozornost. Ve vodě je totiž velmi důležitá souhra s parťákem, který vás naviguje,“ říká Ondřej Změškal

Olympijský triatlon v Příbrami je další výzva, kterou se chystá pokořit se svým typicky optimistickým přístupem ke sportu a životu obecně. O pouhý týden později se pak pokusí o další – absolvovat v Krušných Horách triatlonový závod, který nese příznačný název KrušnoMan.

Své zážitky a zkušenosti pak přibližuje veřejnosti například rámci besed. Lidskou a vtipnou formou píše o svém životě. Přirozeně odkrývá mnoho tabuizovaných témat a výraznou měrou přispívá k bourání předsudků a bariér mezi zdravými a handicapovanými lidmi. Vlastním příkladem motivuje ke sportu a aktivnímu životu.

Ondřej Zmeškal

Ve 20 letech ztratil zrak a po roce začal běhat. V roce 2016 uběhl nejtěžší maraton světa na Velké čínské zdi. Medaili pak vydražil na léčbu malého chlapce se svalovou dystrofii.

V roce 2017 se umístil na 6. místě závodu Ironman v německém Regensburgu a od té doby je triatlon jeho hlavní disciplínou.

Pod záštitou Nadace Leontinka absolvoval v roce 2018 akci "600 kilometrůposlepu" a skrze portál darujme.cz vybral přes 280 000 korun pro nevidomé děti, aby si mohly splnit sportovní sny.