Deníku to potvrdil i vedoucí výpravy Přemysl Landa, jinak vedoucí oddělení mládeže a sportu při Středočeském krajském úřadu.

Je celkem jasné, že Středočeši kvůli své poloze v zimních sportech nepanují, přece jen máme spíš pár kopců než hory. Ale přece jen – ambice nějaké určitě máte, ne?

Na zimní olympiádě se snažíme, ale pochopitelně se cítíme mnohem lépe na té letní, to jsme loni i vyhráli. Zásadní součástí výpravy jsou hokejisté a právě oni jsou asi největším želízkem v ohni a čekáme, že placku vybojují. Máme ale také dobré snowboardisty a palce budeme držet i jim a dalším sportovcům.

Co sněhové podmínky? Ve středních Čechách těchto dnů je to katastrofa, nebojíte se problémů i na Vysočině?

Máme s tím starost, ale podle zpráv z místa dějiště by snad sníh být měl. Každopádně třeba závod ve sjezdovém lyžování už byl přeložen z Valašského Meziříčí do skiareálu v Jihlavě. A další změny mohou následovat.

Kdo se na výběru týmu podílel nejvíc?

Na kraji spolupracujeme se všemi svazy, jim náleží výběr. Hlavní slovo má pak organizátor akce, Česká unie sportu. My obsadili kromě biatlonu všechny disciplíny. Biatlonistu jsme ve středních Čechách bohužel nenašli ani jednoho.

Určitě se na akci těšíte vy i děti, pro které to je něco nového a vlastně si tímhle způsobem mohou navodit atmosféru opravdové olympiády, kde nejde jenom o výsledky, ale také o setkání s jinými lidmi i sporty.

Je to přesně tak, já se těším moc. A podle ohlasů dětí, kteří si tady na kraji vyzvedávají třeba jednotné oblečení, vidím, že to pro ně bude jeden z vrcholů sezony. Ne-li ten největší.

Když už jste narazil na oblečení, tak ještě doplňující otázka – ctíte středočeské barvy?

O to se snažíme vždycky, aby tam byly modrá s červenou. Letošní zima nebude výjimkou. U modré jsme ale zvolili světlejší odstín, takže je spíš taková šmoulová. Zvolili jsme i moderní střih a co vidím, dětem se to moc líbí. Ostudu dělat nebudeme (úsměv).

Nominace Středočeského kraje

Akordeon: Nimburská Eliška (akordeon)

Snowbording: Kopuletý Petr, Šonková Klára, Kopuletý Jan.

Rychlobruslení: Junová Karolína, Erbenová Magdaléna, Kaltounková Kristýna, Dýcková Nikola, Zika Matěj, Karásek Pavel, Mysliveček Pavel, Procházka Radek.

Krasobruslení: Mrázek Daniel, Dušková Anna, Hospodková Kateřina.

Běžecké lyžování: Bedrníková Karolína, Blechová Lucie, Štolba Jakub, Spilková Eliška, Bedrník Matěj, Škvorová Petra, Štibinger Jan, Lukeš Matěj.

Alpské lyžování: Černohorský Mikuláš, Pospíšilová Klára, Šnajdr Jakub, Koreňová Andrea, Žižáková Johana, Doubek Adam, Tomáš David, Verneková Klára, Šindelářová Juliana, Kratochvíl Dorián, Koláček Jakub, Šindelářová Michaela.

Lyžařský orientační běh: Vyhnálková Marie, Semíková Lucie, Škvor Adam, Hankovec Hugo, Vyhnálková Barbora, Kolářová Johana, Škvor Ota, Hausenblas Šimon.

Lední hokej: Patera Jiří, Zázvorka Kryštof, Zelingr Matyáš, Haspeklo Václav, Dlabola Martin, Šantrůček Vít, Kryll Jiří, Veber Václav, Rejzek Jan, Dvořák Jan, Hrabík Kryštof, Hrachovec Dominik, Mocek Václav, Foerster Petr, Furch Tomáš, Kučera Lukáš, Rousek Lukáš, Soukup Matěj, Husárik Pavel, Šiller Adam, Wojnar Jakub, Šebesta Matyáš.