„Ve skvělém zápase plném loktů a kolen prohrál Kuba těsně před koncem fightu s Vítem Kubínem na cut. Doktor ho nepustil dál, do té doby byl Kaboo lepší. Ale to je Full muay Thai," řekl k zápasu trenér Jan Landa. Člen žebráckého klubu Jakub Stelšovský poskytl Deníku rozhovor.

Přibližte nám vaše sportovní začátky, dělal jste také jiné sporty?
Tak začalo to potřebou něco dělat, něco, kde se něco naučím a budu mít výsledky. Sportu se věnuji již od mala. U ničeho jsem však nevydržel víc jak rok, musím přiznat, že jsem byl dost hyperaktivní, takže jsem měl potřebu pořád něco dělat. Začal jsem fotbalem, asi tak v sedmi letech, pak florbalem, badmintonem, hodně jsem reprezentoval školu v různých sportovních soutěžích. Badminton mi prý moc nešel, nebyl jsem talentovaný, tak jsem s tím skončil a začal jsem od čtrnácti trénovat sám, posilovat, trénovat atletiku. Občas jsem se zúčastnil nějakých závodů a začal jsem hodně běhat, to mě moc bavilo.

Jste z Podluh, co vás přivábilo do Žebráku?
Tak začalo to potřebou něco dělat, něco, kde se něco naučím a budu mít výsledky. A po dvou letech jsem se potřeboval hnout z místa začít něco pořádně dělat, a tak jsem v šestnácti přišel k Honzovi Landovi do Žebráka. Fyzicky jsem byl dobře připraven, ale s technikou jsem se pořádně pral. Talent jsem nikdy neměl, ale byl jsem ochotný dřít a trénovat, a tak jsem se do toho opřel.

Žebrák je v bojových sportech znám velmi dobrými výsledky. Jak vám bylo, když jste poprvé přišel na trénink?
Byl jsem plný různých očekávání, nevěděl jsem, co mám čekat a nakonec jsem byl mile překvapen. Bylo to přesně to co jsem chtěl: Disciplína, tvrdost, pot, ale i sranda a skvělá parta lidí, se kterými jsem si hned rozuměl.

Máte nějaký vzor?
Mám spoustu vzorů, jak ve sportu, tak v životě, rád se nechám inspirovat. Třeba ve sportu pro mě je velký vzor Alena Holá, která pro mě byla velkou motivací, když jsem začínal trénovat, ale že bych měl jeden jediný vzor, to nemohu říct. Rád si od každého něco vezmu něco se přiučím .

Povězte něco o trenérech, kteří si vás vzali do práce.
Trenérem je Jan Landa. Trénuje mě už tři roky, jeho přístup je skvělý. Svojí práci dělá moc dobře, řekl bych, že pro ní hoří, je prostě profík. Trávíme spolu hodně času a vídáme se i mimo trénink, takže Honza je pro mě výborný trenér, ale taky dobrý přítel.

A teď pojďme k úspěchům, kterých jste dosáhl.
Do Žebráku jsem chodil necelý půlrok, když přišla první výzva, první zápas. Tenhle zápas a tahle výhra je pro mě velký úspěch a skvělé odstartování kariéry zápasníka. Pak přišlo mistrovství ČR v Krásné Lípě v lowkicku a první místo. Dále první místo na Mezinárodní mistrovství ČR v K1.

Pak přišlo i světové umístění.
Asi po roce jsem se zúčastnil mistrovství světa WKF a stal se vicemistrem světa, také jsem se zúčastnil celoroční soutěže Ekobena ligy, kterou jsem vyhrál. Obrovským úspěchem pro mě bylo, že jsem byl nominovaný do ankety o Nejúspěšnějšího sportovce roku do Berouna, kde jsem skončil na třetím místě, to vše za rok 2014. Rok 2015 jsem začal tím, že jsem se zúčastnil soutěže Czech open. To je mezinárodní pohár, tam jsem obsadil druhé a první místo.

Před týdnem jste absolvoval hodně sledovaný souboj v Olomouci, o co v něm šlo?
V Olomouci šlo o můj první profesionální zápas na území ČR, Zápasil jsem v thaiboxu tři kola po třech minutách.

Kdo vás přímo v hledišti povzbuzoval?
Pár přátel a můj skvělý tým, do Olomouce jsme se totiž vypravili v osmičlenné partě.

Věřil jste si na soupeře?
Vždy soupeře respektuji a snažím se ho nepodceňovat. Tady jsem soupeře znal a věděl jsem, že to bude hodně těžké. O to víc jsem si musel věřit a šel jsem vyhrát, to by se i povedlo nebýt tržné rány nad obočím, kterou mi soupeř způsobil třicet vteřin do konce zápasu.

Prohrál jste těsně, jaké máte z utkání pocity?
Musím říci, že to byl můj nejlepší zápas, dělal jsem přesně to, na čem jsme se domluvili s trenérem. Samozřejmě chyby byly, ale o dost méně než jindy, tenhle zápas mě posunul mnohem dál než nějaká výhra v jiném zápase, takže jsem s výsledkem spokojený. Nejvíce mě potěšilo, že si lidé zápas chválili a že se jim líbil.

Co vás čeká v nejbližší době?
Čeká mě mistrovství světa ve Španělsku, na které teď budeme trénovat.