e ale pro ně upravená na párovou a má tedy dvojnásob vesel. Je to prima tréninková záležitost, která přešla do závodní podoby teprve nedávno, jako jedna z kategorií do pořadu Pražských Primátorek, aby mohly závodit nejmladší kategorie. Určená je především pro mladší žactvo, tedy 11 – 12 let. Na letošních Primátorkách unikla berounským žačkám a žáčkům (jezdí se kombinovaná posádka chlapců a dívek) zlatá medaile o 0,9s!


Český veslařský svaz vypsal na Mistrovství ČR žactva tuto disciplínu jako promo - vložený závod a zájem byl velký. V kategorii mladšího žactva startovalo celkem ve dvou jízdách 8 posádek a naše berounská Stonožka vyhrála! Vítězství berounských nejmladších veslařů a veslařek bylo zasloužené a vydřené, vždyť i přes technický problém při jízdě se dokázali se soupeři vypořádat v celkově nejrychlejším čase. Loď skvěle vedla a kormidlovala Míša Dvořáková. Radost z jejich úspěchu dovršila další naše posádka žáků – žaček starších (13-14letých), kteří získali ve své jízdě na Stonožce bronz a kterou tentokrát vedl a kormidloval Vláďa Patera!


Berounská Stonožka, ač je to loď s datem výroby cca okolo roku 1980 a je asi z celého startovního pole i nejtěžší, dokázala, že umí jet i dostatečně rychle. Berounští veslaři si ji hýčkají a udržují, vždyť v krátké historii klubu již přivezla i seniorské zlato žen na MČR a finálový úspěch juniorů na Primátorkách. Cena nové lodě je v úrovni nedosažitelné, tak musí sloužit i nadále.

Berounské veslování reprezentovali. Žáci/žačky mladší: Radechovský Vojtěch, Moravčík Štěpán, Hobza Filip, Smejkal Matěj, Bartáková Adéla, Forejtová Markéta, Anna Goldmannová, Zuzan Vabroušková a kormidelnice Michaela Dvořáková. Žáci/žačky starší: Možný Adam, Matyáš Kotrč, Jordán Martin, Matyáš Tůma, Hamouz Tadeáš, Matějková Zuzana, Forejtová Lubomíra, Laubová Nina a kormidelník Patera Vladimír.

Nejen na primátorky, ale i na Mistrovství ČR ve veslování žactva v Račicích, se vydali berounští veslaři.


Po velmi silné bouřce, která trvala od čtvrtečního večera do cca 3 hodin rána a statečném boji o udržení přístřešků v celém stavu, začalo mistrovství. A měli jsme velkou radost! Z 22 jízd jsme do sobotních semifinálových bojů postoupili 14x a 5x jsme se kvalifikovali do finále C - H. Paráda, je to velký úspěch! Všichni bojovali nejen se soupeři, ale i s větrem, který chvilkami byl víc než silný. Sobota byla ve znamení semifinálových jízd a bojů o finále A. A začalo to skvěle skif mladších žaček a postup do „A" Zuzky Vabrouškové a jen o 0,5 vteřiny uniklo „áčko" Markétě Forejtové. Nakonec naši veslaři a veslařky vybojovali 4x účast ve finále A , 6x finále B a 4x finále C. Měli jsme zdravotní komplikace z horka a pro Honzu Böhma musela přijet sanita. Byl to trochu pro všechny ostatní šok, báli se o něj, ale kluci pro Honzu „dýchali" a vyhráli pro něho FE na párové čtyřveslici s kormidelníkem ve složení Adam Možný, Matyáš Tůma, Vláďa Patera s kormidelnicí Míšou Dvořákovou, do které naskočil Maty Kotrč, v čase, který by vyhrál o 4 vteřiny i finále D. Mimochodem v této disciplíně byl na startu neskutečný počet 46 posádek – což je celkem 184 veslařů a 46 kormidelníků! Neuvěřitelné a pro české veslování dobrá zpráva.


Vítězství ve finále G také zahřálo naší další „párovku s„ ve složení Tadeáš Hamouz, Simon Hejda, David Pazdera, Ondřej Štajer s kormidelnicí Kačkou Švestkovou. V neděli na finálový den začalo ještě více foukat a vítr ukázal, že veslaři budou soupeřit nejen mezi s sebou, ale i s větrem a vlnami. Nicméně začali jsme zlatou medailí na osmě mladších žaček a žáků! Další „mixovaná" osma starších žaček a žáků si dojela pro bronz. Čtvrté místo ve finále A vybojovala párovka mladších žaček ve složení Adéla Bartáková, Markéta Forejtová, Anička Goldmannová a Zuzka Vabroušková s kormidelnicí, skvělou Míšou Dvořákovou. Ve finále A na skifech žaček 11 let si pro 5.místo dojela Zuzka Vabroušková a v žačkách 13let také na 5.místě skončila Zuzana Matějková. Mezi 11ti letými žáky skončil také na 5.místě Matěj Smejkal.

Ve finále B si pro vítězství dojela na skifu 11ti letých žaček Markéta Forejtová. Druhé místo vybojovali na skifu 12ti letých žáků Štěpán Moravčík a na dvojskifu starších žaček Zuzana Matějková s Lubou Forejtovou. Čtvrté místo v „B" vybojoval na skifu žáků 14let Matyáš Kotrč a šestí v B finále dojeli na skifech 12ti letá Adéla Bartáková a 13ti letý Martin Jordán. Ve finále C si pro druhé místo dojeli na skifu žáků 14let Matyáš Tůma, Luba Forejtová na skifu žaček 13let, dvojskif mladších žáků Vojta Radechovský se Štěpánem Moravčíkem, Tadeáš Hamouz si dojel pro 5.místo na skifu žáků 13let a šestí dojeli naši mladší žáci Hobza Filip, Smejkal Matěj, Maxmilián Marflák a Jaroslav Čech na párové čtyřveslici s kormidelnicí Míšou Dvořákovou.


V neděli všichni zakončili závody složením lodí na Štulovně a zasloženým vykoupáním se a spláchnutím únavy ze závodů Teď se všichni žáci těší na zasloužené prázdniny a pak zase hurá do tréninku. Chtěla bych ještě moc poděkovat mamince, paní Marflákové, za velkou pomoc při ošetřování Honzy Böhma než přijela sanita. Moc mi pomohla a následně i záchranářce. Děkuji! A díky patří také všem našim borcům! Jste skvělá parta, kterou nám ostatní trenéři závidí a to je radost a čest pro náš klub a výborná reprezentace celého Berouna.

Veslařské zpravodajství připravila Růžena Sehnoutková.