Lukostřelecký biatlon je relativně novou disciplínou, pro mnohé neznámou. Kde vznikla?

Tento sport, respektive jeho letní běžecká verze (Run Archery), ve které závodím, vznikla někdy okolo roku 2000 nezávisle na sobě v Rusku, Maďarsku, Německu a Holandsku. Po sjednocení pravidel jí v roce 2003 oficiálně uznala jako disciplínu Světová lukostřelecká federace. Zimní, lyžařská disciplína (Ski Archery) je starší, vznikla už někdy v devadesátých letech.

Kdy se dostal tento sport k nám a jak jste ho objevila vy?

První oficiální závod u nás byl v roce 2013. Pořádal ho v Praze lukostřelecký klub LK Cere. V tomto klubu závodím v klasické lukostřelbě a tam mi vloni nabídli, abych závodila i v této disciplíně.

Co je vlastně obsahem tohoto sportu a jak se hodnotí?

Běžecký lukostřelecký biatlon je kombinací běhu a střelby z luku. Tak jako v klasickém biatlonu rozhoduje i zde rychlost a přesnost střelby. Běží se s lukem několik okruhů a po každém z nich se na střelnici střílí určený počet šípů na dvacet metrů vzdálené terče. Střílí se ve stoje a v pokleku. Za každý netrefený terč se běží trestná kola. Kdo je v cíli nejrychlejší, vyhrává.

Vy jste začínala s atletikou v Loko Beroun. Jakým jste se věnovala disciplínám?

V Lokomotivě jsem pořád. U trenéra Luboše Dryáka trénuji běh na střední a dlouhé tratě. Lukostřelbu pak trénuji v pražském LK Cere. Na biatlon nijak speciálně netrénuji, kombinace těchto dvou sportů úplně stačí. Jen těsně před závodem se snažím střílet na dvacet metrů a mezi střelbou běhat.

Jakou navštěvujete školu a jak se to dá s lukostřeleckým biatlonem skloubit?

Studuji šestým rokem na berounském gymnáziu. Skloubit školu s běžeckými a střeleckými tréninky je docela náročné.

Co se týká běhu, tak určitě rodinně soutěžíte se sestrou Bárou. Zkusila si ona váš sport?

V běhu na Báru nemám. Ona je o dvě třídy lepší. Lukostřelbu Bára nezkoušela, já jí vlastně ani nemůžu půjčit luk, protože ona je levák a já pravák (smích).

Po tréninkové řeholi přichází vrchol, kterým jsou závody. Jaké jste v roce 2017 absolvovala?

V loňském roce jsem absolvovala své první mezinárodní závody v lukostřeleckém biatlonu. Konaly se v Německu a Holandsku.

Jakého výsledku si považujete ve své dosavadní kariéře nejvíce?

Svůj první mezinárodní závod v německém Lübbenau jsem vyhrála. Pak jsem jela do holandského Zoetermeer na otevřené mistrovství Nizozemska, které bylo zároveň závodem Evropského poháru. Tam jsem skončila druhá v kategorii kadetek a celkově pátá v ženách. Přede mnou byly jen tři Rusky a jedna domácí závodnice. Podařilo se mi porazit reprezentantky v biatlonu silných zemí jako je Německo či Francie.

Myslíte, že lukostřelecký biatlon má šanci více se rozvinout?

Myslím, že brzo bude populární i u nás. Kombinace běhu a střelby je podle mne ideální.

Jaké máte plány v roce 2018?

V závěru loňského roku tuto disciplínu pod názvem Letní lukostřelecký biatlon konečně oficiálně uznal i Český lukostřelecký svaz. To znamená, že i u nás proběhnou mezinárodní závody. Těch bych se chtěla určitě zúčastnit. Vyrazím i na závody do Německa, kde se mi loni tak dařilo. Zda najdeme finance i na účast v Evropském poháru ve Francii a Estonsku, zatím není jasné.