Pro hráče pražské Sparty znamenal rok 2020 postup do první dvoustovky v žebříčku ATP. „Pro mě to byla úspěšná sezona a jsem za ni moc rád,“ usmívá se dvacetiletý tenista. Sám se postupně přesouval mezi dospělé, což je odlišný svět než mezi juniory. „Já jsem to zvládl poměrně dobře, ale je to něco úplně jiného,“ potvrdil.

Tenista z Berouna dosáhl i na turnajové tituly v rámci ATP. „Letos jsem vyhrál jeden turnaj, v dalším jsem byl ve finále. Titulu si vážím hodně, byl to důležitý krok v mé kariéře,“ těší ho. Dařilo se mu i v Paříži, kde hrál hlavní soutěž. Musel se ale do ní probojovat přes kvalifikaci. „Bylo to náročné. Jsem strašně rád, že jsem se vůbec mohl zúčastnit kvalifikace. Využil jsem to znamenitě,“ září Macháč spokojeností.

Tomáš Ludvík va Györu
Tomáš Ludvík uspěl v maďarském bazénu a těší se na další závody

I přes pandemii se český plejer představil na turnajích i v zahraničí, což je těžké zvládnout logisticky. „Podle mě jsem odehrál dvanáct turnajů, celkem z toho tři u nás, takže to šlo,“ pousmál se. Právě v Česku se hrálo hodně turnajů. „Doma je vždycky nejlepší hrát,“ podotkl Tomáš Macháč, jehož připravuje bývalý úspěšný hráč: „Trénuje mě Daniel Vacek a na všem hodně makáme.“

České televize vysílaly hodně přenosů z bílého sportu, v závěru roku to byla extraliga smíšených družstev na Nova sport. V ní dosáhl Macháč v barvách TK Sparta Praha na mistrovskou trofej, když se v závěrečné čtyřhře blýskl výtečnými údery. „Extraliga byla pro mě dost náročná, na finále jsem se zranil, takže to bylo těžké. Jsem však rád, že jsme to zvládli týmově. Trofeje si hodně cením,“ uvedl český mistr ve družstvech.

Výsledky v uplynulém roce došly ocenění při vyhlášení ankety Zlatý kanár, kde byl vyhlášen v kategorii za nejvyšší posun v žebříčku ATP. „Bohužel ale galavečer letos nebyl. Předání ceny jsem si však užil a byl jsem nadšený, že jsem byl nominovaný,“ prohlásil Tomáš Macháč, který už má jasno o nejbližším programu: „Doufejme, že to bude v Doha (pozn. není jisté, že se bude konat) a pak kvalifikace na Australian Open.“

Z utkání Olympik Mělník - Sparta Praha
(Ne)vítaná změna pro Olympik a spol. Liga se uzavřela, sestoupit lze i tak

TOMÁŠ MACHÁČ
Věk: 20 let
Žebříček ATP: 195.
Váha: 74 kg
Výška: 183 cm
Bydliště: Beroun
Klub: TK Sparta Praha
Hraní: pravá ruka, obouručný bekhend
Trenér: Daniel Vacek