Přitom vůbec nemusel v Paříži startovat. „Úplně jsem nepočítal s tím, že se sem dostanu. Jel jsem to zkusit a jsem nadšený, že jsem tady mohl účinkovat,“ komentoval své dosazení do kvalifikačního pavouka Macháč pro tenisovysvet.cz. Když pak postoupil do prvního kola grandslamového turnaje, všichni zpozorněli.

Tomáš Macháč nastoupil coby 252. hráč žebříčku ATP proti 27. nasazenému Američanu Tayloru Fritzovi. Nikdo nečekal, že se zápas natáhne na celkových 219 minut, bohužel pro Tomáše s výsledkem 2:3 na sety. „Celý zápas nepříjemně foukal vítr, takže jsem nemohl moc využít servis. Ale hrál jsem skvěle odzadu. První dva sety mi utekly o pár míčků,“ popisoval svěřenec trenéra Daniela Vacka. Byla to škoda, protože Čech prohrál první dva sety 5:7 a 6:7.

Pak však kurt na Roland Garros ovládl devatenáctiletý mladík, když vyrovnal po setech 6:1 a 6:2 na 2:2. Škoda, že televize tento zápas nepřevzala, pouze na Tipsport TV mohli příznivci českého tenisu sledovat odvážné počínání Tomáše Macháče. Poslední set patřil ale Američanovi v poměru 6:3, ale první pětisetový zápas v životě byl pro Macháče hodně poučný. „Klukům z mé generace může můj týden sloužit jako motivace. Je potřeba, aby se nás víc dostalo do stovky. Musíme makat. Jsme mladí, ale čas už nám běží,“ burcuje další Čechy Tomáš Macháč.