Letošní sezona byla pro Tomáše Spáčila poslední v mládežnických kategoriích. „Celou přípravu jsme směřovali na tři cíle, které si Tomáš v letošní sezoně předsevzal, mistrovství republiky juniorů, obhajoba titulu mistra světa juniorů a nominace na mistrovství světa seniorů," přiblížil otec zaječovského závodníka Radek Spáčil, který dodal: „Na seniorské mistrovství se nominace nepovedla zejména kvůli velké konkurenci v České republice, ale především díky rozdílnému rozlosování na startech."
ČESKÝ VLADAŘ Z VELKÝCH PAVLOVIC
Mistrovství republiky v juniorech pořádaly Velké Pavlovice, kde má rybolovná technika dlouhou tradici a vynikající zázemí. Ani ve svém třetím startu mezi juniory nenechal Tomáš Spáčil nikoho na pochybách, kdo momentálně vládne v této kategorii. Poměrně s vysokým náskokem zvítězil a obhájil titul již popáté v řadě, dvakrát v žácích a třikrát v juniorech. Vyhrál i všechny závody Českého poháru a tím se stal suverénně i celkovým vítězem.
Do Bíliny se pak závodníci v rybolovné technice vydali na mistrovství světa. „Bílina se na tuto akci připravila velmi svědomitě a připravila mladým závodníkům ideální podmínky. Naše reprezentace měla v tomto prostředí celý týden před mistrovstvím soustředění a tréninkové jednotky byly naplánovány přesně podle časového harmonogramu celého mistrovství, což se později ukázalo jako rozhodující," vrací se k světovému šampionátu Tomáš Spáčil.
FAVORIT SVĚTOVÉHO ŠAMPIONÁTU
„Coby trojnásobný mistr světa patřil Tomáš k největším favoritům, ale podle našich informací závodníci Polska, Německa a samozřejmě kolegové z našeho týmu dosahovali během sezony velmi dobrých výsledků a mohli překvapit," věděl dobře Radek Spáčil.
Mistrovství bylo rozděleno do dvou dnů, kdy se první den házely terčové disciplíny a druhý den dálkové. První disciplína muška na cíl je Spáčilova parádní disciplína, ve které patří k nejlepším napříč všemi věkovými skupinami na světě a to se také potvrdilo v Bílině.
Jak v základním kole, tak i ve finále, hodil plný počet bodů a dosáhl zároveň nejlepšího času. „První zlato bylo doma a dodalo mi potřebný klid a zdravé sebevědomí," uvedl český reprezentant.
DVĚ ZLATÉ MEDAILE V ÚVODNÍM DNU
Druhá disciplína – aremberg – hod zátěží na přesnost, sice nepřinesla stoprocentní zisk, ale Spáčil udržel těsný kontakt s konkurencí. Třetí a poslední disciplína prvního dne byla zátěž – skish. „Ta je mezi závodníky velmi obávaná. V základním kole dokázali pouze tři závodníci hodit plný počet sto bodů. Tomáš hodil pětadevadesát, a to mu zaručilo pohodlný postup do finále, kde pouze dva závodníci hodili maximu a jedním z nich byl Tomáš. Dosaženým časem, který byl o více jak jednu minutu rychlejší než Němec Pfeifer, tak dosáhl na druhé zlato na těchto závodech," neskrýval radost otec Spáčil.
KOMPLIKACE SE ZRANĚNOU KYČLÍ
Druhý den světového mistrovství začínal hodem muškou do dálky. Hned v základním kole, kde se body započítávají do celého pětiboje, ukázal Tomáš Spáčil svoji sílu a dokázal na centimetr přesně vyrovnat dlouholetý světový rekord 61,56m, čímž získal osm metrů na druhého a čtrnáct na třetího závodníka.
„Ve finále, které trvá pět minut, nikdo nepochyboval, že Tomáš vyhraje, ale opak byl pravdou. První tři minuty vedl s poměrně velkým náskokem před německým závodníkem a pak se stalo něco, s čím nikdo nepočítal, Tomáš se při nešťastném pohybu zranil v oblasti kyčle a finále pro něj skončilo, čehož dokázal soupeř za vydatné podpory větru využít a odsunul Toma na druhé místo," popsal nepříznivý vývoj Radek Spáčil.
„Toto zranění bylo bolestivé a v celém týmu nastaly obavy, jak budu pokračovat v poslední disciplíně, kterou je hod do dálky, kde je kyčel velmi namáhána. Do péče si mě ihned vzal pan doktor Doležal a paní Caltová, kteří konstatovali, že nic není zlomené ani prasklé. Dokázali mě pak připravit na poslední disciplínu," řekl Tomáš Spáčil.
POČTVRTÉ MISTREM SVĚTA V PĚTIBOJI
Do závěru nastoupil s velkým sebezapřením. „Hodím všechny tři pokusy, za každých okolností," věřil optimisticky Tomáš Spáčil. První pokus byl ještě mimo stanovenou výseč, ale druhý padl do vzdálenosti 78 metrů, což byl suverénně nejdelší hod dne. „Tím bylo také jasné, že se stal již počtvrté mistrem světa v pětiboji, což se nepovedlo ještě žádnému závodníkovi na světě," mohl být hrdý Radek Spáčil.
A co samotný závodník? „Ve finále jsem dokázal ještě zmobilizovat veškeré síly a dokázal vytvořit v této disciplíně nový světový rekord, který byl po přeměření, kontrole prutu a síly vlasce okamžitě na místě uznán jako platný," skromně se usmíval světový rekordman.
ZA ČTYŘI ROKY POUZE JEDNA PROHRA
Jak jsme již uvedli, tato sezona byla pro Tomáše Spáčila poslední v juniorské kategorii, takže se vraťme k jeho kariéře. „Za poslední čtyři roky, což obnáší zhruba pětasedmdesát závodů, byl pouze jednou poražen ve své věkové kategorii. Doma má celkem devětatřicet medailí z mistrovství republiky, dále má třiadvacet medailí z mistrovství světa a je čtyřnásobný vítěz Českého poháru. Tomáš je čtyřnásobný mistr světa v pětiboji, to se nikomu na světě ještě nepovedlo. Jako pomyslné třešničky na dortu jsou dva české rekordy a hlavně dva světové rekordy," vypočítal Spáčilovy úspěchy otec Radek, který stál u synových prvních krůčků a dodnes jej doprovází.
Navíc Radek Spáčil společně s dalšími začal pořádat závody v rybolovné technice v různých dětských kategoriích, jichž se účastní malí adepti tohoto sportu nejen ze Zaječova, ale třeba i z Hořovic, Praskoles nebo Sedlčan.