Někdo může říci, že přechod není tak složitý, protože proti dospělým závodí již několik sezon, ale v tomto sportu hraje velkou roli psychická pohoda a vědomí, že závodíte proti několikanásobným mistrům světa a světovým rekordmanů, nikomu na klidu nepřidá. Spousta lidí se nás ptá, v čem spočívá Tomášovo výjimečnost a moje odpověď je vždy stejná, spousta hodin tréningu, dobré fyzické předpoklady a hlavně jeho velmi dobrá psychická odolnost. 


Letošní sezonu jsme začali přípravným kempem ve Velkých Pavlovicích, kde jsme velmi intenzivně pilovali všech devět disciplín, v kterých dospělí závodníci závodí. Sezona začala ligovým závodem družstev, který naznačil dobrou připravenost na sezonu, následovaly dva závody Českého poháru a následoval závod Světového poháru v Rakouském Lenzingu. Tímto závodem odstartoval Tomáš svoji výjimečnou sezonu, když tento závod vyhrál. Po třetím závodu Českého poháru bylo jasné, že se nominoval na mistrovství světa a získal potřebný klid před Mezinárodním mistrovstvím České republiky, které letos pořádal Frýdek-Místek.

Na těchto závodech získal stříbrnou a bronzovou medaili v jednotlivých disciplínách. V pětiboji získal zlato, v sedmiboji bronz a v devítiboji stříbro. Svými výkony se stal nejúspěšnějším závodníkem mezi muži celého mistrovství. V roce 2011 vyhrál Tomáš pětiboj mezi žáky, 2012 také pak vyhrál třikrát po sobě mezi juniory a hned první rok mezi dospělými vyhrál pětiboj také. Tento husarský kousek se nepodařil zatím ještě žádnému závodníkovi, až teď Tomáši Spáčilovi.


Největší závod měl Tomáš, ale ještě před sebou - Mistrovství světa, které se konalo v Polských Szamotulech. Tyto závody, byly rozděleny do třech závodních dnů za účasti patnácti národů. Hned první disciplína začala pro Tomáše výborně, když se probojoval do finále, ve kterém vybojoval svoji první zlatou individuální medaili. Druhá disciplína, finále a opět zlato!! Takový začátek snů nikdo nečekal a Tomáš mohl již v klidu pokračovat v závodu, protože měl takzvaně splněno. Druhý den závodu přidal ještě bronzovou medaili. Třetí a poslední den závodů se jako poslední disciplína házela zátěž do dálky, která rozhodla o celkových výsledcích ve vícebojích.

V této disciplíně se cítí Tomáš velmi silné a to se potvrdilo, třetím nejlepším výkonem postoupil do finále, kde sice nedosáhl na medaili, ale v celkovém součtu všech bodů obsadil vynikající třetí místo v pětiboji. Těmito výsledky se zařadil mezi nejlepší závodníky, a to vše dokázal ve svých devatenácti letech. Podzim pokračoval ještě dalšími závody, kde stojí ještě za zmínku čtvrté místo ve světovém poháru a toto umístění obsadil jako nejlepší z Čechů celkově.


Zprávu Deníku zaslal otec a trenér Radek Spáčil.