Akce konaná na památku účastníků odboje během II. světové války na Hořovicku byla zařazena do projektu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Letošní účast hodně ovlivnilo mrazivé počasí. Díky sněhu a velkému mrazu, kdy teploměr ukazoval mínus patnáct stupňů Celsia, se k závodu přihlásila pouze polovina loňské účasti," uvedl Václav Huml z pořádajícího SK Slavoj Osek.

Celkem se představilo 167 běžců, z toho 80 mužů, 17 žen, 6 dorostenců, 34 dívek a 30 chlapců v dětských kategoriích. „Odběhly se všechny připravené kategorie a o odhodlání i zdatnosti aktérů svědčí skutečnost, že předčasně odstoupil pouze jeden závodník. Dětem jsme však tratě úměrně zkrátili a raději je nechali běžet v rouškách. Nejstaršími účastníky byli dva muži s ročníkem narození 1943, Jan Svoboda a Vladimír Kříž," upřesnil Václav Huml.

V hlavním závodě na deset kilometrů mezi muži zvítězil Tomáš Mach s časem 35:11 min. Letitý rekord Karla Ryby z roku 1984 30:41 min. tak zůstal nepokořen. Nejrychlejší mezi ženami byla Daniela Karasová s výkonem 40:36 min.

Na start se postavili i běžci, kteří chtějí něco dělat se svojí kondicí. Mezi domácími Slavojáky byl nejrychlejší Vlastimil Ungr. Potýrat své tělo přijel také Martin Škrlant že Žebráku. „Letos si zaběhám vůbec poprvé, tak jsem zvědav," hlásil před startem Škrlant, který v cíli zhodnotil svůj výkon takto: „Bylo to o dvě minuty horší než loni, zato se čtyřmi kilogramy navrch, ale v horších podmínkách. Loni to bylo suprové pokud jde o počasí, ten lesní úsek se sněhem byl nyní těžší. Takže časy nejdou až tak porovnávat, to bylo bez sněhu. Ale jsem jinak moc spokojený a běželo se mi dobře. Co jsem se díval, tak bych měl být někde v první třetině."

Pořadatelé mohli být spokojení. „I přes mrazivé počasí byly tratě dobře připraveny, vše proběhlo bez komplikací a běžci si závody pochvalovali," doplnil Václav Huml. Pro závodníky bylo v cíli připraveno teplé občerstvení.

Tři nejrychlejší v každé kategorii získali diplom a cenu, vítězové hlavního závodu navíc putovní pohár. Na organizaci závodu se podílely kromě SK Slavoj Osek také Středisko volného času Domeček Hořovice a Obecní úřad Osek.