Chybět nebudou Keňané ani Etiopané

Zajímavý bude především souboj dvou vytrvalců z Keni – dvojnásobného vítěze Jonathana Koilegeie vyzve jeho krajan Cosmas Kyeva, který letos vyhrál půlmaraton v Poznani ve výborném čase 1:02:31 hod. a přemožitele nenašel ani na silně obsazeném půlmaratonu v Pardubicích. S náročnou ale krásnou tratí budou bojovat i běžci z Etiopie (Erkolo Ashenafi), Nizozemska, Maďarska (vloni třetí Tamás Tóth) nebo Německa. Otázkou bude, kteří závodníci z české špičky najdou odvahu k přímému souboji se silnou zahraniční konkurencí. Kromě výkonnostních sportovců je ale závod otevřen i celé řadě rekreačních běžců, kteří tak mají jedinečnou příležitost, poměřit síly s běžeckou elitou.

Start hlavního závodu bude tak, jako všechna léta, od 10.00 hodin u základní školy na sídlišti. Běžci se utkají na velmi těžké, kopcovité trati v deseti kategoriích mužů a žen. V cíli čekají ty nejlepší peněžité odměny a hodnotné ceny. O úrovni závodu svědčí i to, že je tradičně zařazen mezi akce Českého běžeckého poháru, který se pořádá jako odkaz Emila Zátopka. Zde jsou takové závody jako Běchovice, mistrovství ČR v maratónu, krosu, na dráze atd.

Pořadatelé z TJ Spartak Žebrák, spolu s dalšími spolupořadateli, se těší na co nejvíce účastníků, neboť oni a jejich výkony jsou odměnou za práci při přípravě závodu. Ten se může pořádat hlavně zásluhou všech sponzorů a města Žebráku, kteří na Žebráckou pětadvacítku nezanevřeli ani letos.

Traťové rekordy drží již šestnáct let

Traťové rekordy jsou v obou hlavních kategoriích již letité z roku 1994, drží je Radek Cingálek časem 1:17:34 hod. a Alena Peterková 1:27:14 hod. Dočkáme se letos jejich překonání alespoň u mužů? V silách keňských závodníku by to být mělo.

Přihlášky k běhu přijímá Josef Kadeřábek na tel. 724 370 472 nebo 311 533 104 nebo na mailu kade@cmail.cz. Přihlásit se závodníci budou moct také v závodní kanceláři před závodem. Startovné činí 200 Kč, platí se při prezentaci.

Nejlepší vytrvalce čekají bohaté ceny

Pro prvních deset mužů v kategorii A a pro první tři závodníky ve všech dalších kategoriích budou připraveny hodnotné ceny. Další věcné ceny budou losovány ze všech startujících. Připraveny budou i finanční odměny pro prvních šest mužů a tři ženy v celkovém pořadí. Peněžní prémie bude připravena i pro případné překonání traťových rekordů. V kategorii mužů odměna za překonání traťového rekordu činí 6000 Kč a u žen 5000 Kč.

Lidový běh odstartuje Jarmila Kratochvílová

Příjemně zasportovat si ale mohou i všichni, kteří si netroufa〜jí na pětadvaceti〜kilometrovou trať. Pro ty bude tradičně připraven lidový běh pro zdraví na 1,1 km, který letos osobně odstartuje jeho patronka – světová rekordmanka v běhu na 800 m Jarmila Kratochvílová. V loňském roce si takto dva okruhy žebráckým sídlištěm oběhlo přes dvě stovky běžců a spolu s účastníky hlavního závodu tak na Berounsku strávilo aktivní víkend téměř čtyři sta sportovců. Organizátoři i letos srdečně zvou širokou veřejnost buď k aktivní účasti v některém z běhů nebo alespoň k prožití báječné sportovní atmosféry.