Poprvé startovaly i tři čtyřveslice mladších i starších žáků a starších žákyň. Vše pak zvládl odkormidlovat letošní vítěz Primátorských osmiveslic, Vladimír Havel, který je i jedním z trenérů žactva a na Primátorkách kormidloval vítěznou posádku „skifařů“ pražské Dukly, ve které seděl i berounský odchovanec Petr Buzrla.

Nejmladší družstvo berounský veslařů startovalo celkem ve třiceti sedmi závodech, v nichž se Lokomotiva Beroun probojovala jedenáctkrát do finále. Dvě finálové účasti dokonce berounští veslaři proměnili v cenné kovy.

Největší radost měla posádka mladších žáků, která ve složení Jan Cincibuch, Jakub Karásek, Vojtěch Růžička, Jaromír Štěpán a kormidelník Vladimír Havel prošla sítem rozjížděk i semifinále a vyhrála po dramatickém a těsném souboji finálovou jízdu B způsobem start – cíl a způsobila malou senzaci. Berounští mladší žáci totiž na jedné lodi trénovali teprve pár dní před závodem.

Starší žáci ve svých disciplinách sbírali v úmorném vedru a silné konkurenci zkušenosti a vždy si připsali nějaký cenný skalp soupeře. Nejblíže měli k postupu do finále na čtyřveslici, když jim postup utekl o jedno místo. Posádku tvořili Petr Janovský, Milan Linhart, Marcel Vondru a Tomáš Brůžek.

Bojovné výsledky předvedl na skifech a společně na dvojskifu i Josef Bureš a Tomáš Dvořák. Prvně jmenovaný si vyjel na skifu i finále B, ve kterém skončil pátý. Stejné pozice docílila i Lucie Mistrová na skifu ve starších žačkách a páté místo ve finále B pak zopakovala s Lucií Plecitou. Lucie Plecitá byla i veslovod další finálové lodi, a to čtyřveslice žaček, na které společně s Veronikou Grunclovou, Michaelou Strnadovou a Dominikou Vrecionovou, taktéž ve finále B dojela na pátém místě.

Bojovnost žákovského družstva je příslibem i do vyšších věkových kategorií a určitě se opět dočkáme silné berounské osmiveslice. O medaile se tentokrát zasloužilo dorostenecké družstvo. Stříbrnou medaili vybojovala na mistrovství republiky Tereza Šírerová na párové čtyřveslici ve společenství oddílů Lysá a Bohemians a přidala také druhé místo ve finále B na skifu a páté ve finále A na dvojskifu.

Vítězky předchozího Mistrovství Vltavy na dvojce bez kormidelníka Jana Součková a Eliška Kreisslová na medaili v této disciplíně nedosáhly a po velmi nadějném průběhu v závodě, kde držely stříbrnou pozici, nakonec dojely na šestém místě. K tomu ale přidaly pátou pozici na čtyřce s VK Ústí a nakonec i medaili za třetí místo v závodě osmiveslic. Dorostenec David Lísek bojoval osamoceně v těžké konkurenci dorostenců – skifařů, ale do finálových bojů se mu probojovat nepodařilo.

Veslaře Lokomotivy Beroun čeká ještě mistrovství republiky juniorů a dospělých, a tak ještě doufejme není dobrým zprávám konec. Po prázdninové pauze pak přijde na řadu několik regat a mistrovství družstev, kam se mezi prvních dvanáct oddílů může probojovat právě žákovské družstvo a dorostenky.

Jaroslav Sehnoutka