V domov pro seniory mění zámek se šesti hospodářskými budovami ve Tmani. Loni v říjnu byla ve zkušebním provozu otevřena první část zrekonstruovaných budov a nyní už byly uvedeny do ostrého provozu.

Senioři jsou ubytováni v bezbariérových jednolůžkových nebo dvoulůžkových pokojích se samostatným sociálním zázemím. Nechybí ani apartmány s kuchyňkou, kterých je celkem 15. „Vařič, respektive plotýnku, poskytujeme na přání klienta,“ připomněl ředitel společnosti Senlife Lukáš Drásta.

Ilustrační foto.
Středočeši vlastní téměř 160 tisíc zbraní. Vedou samonabíjecí pistole

Cena za ubytování a služby je podle ředitele stejná jako v jiných soukromých domovech, pohybuje se kolem tisíce korun za den. Zahrnuje ubytování včetně energií, úklid a praní prádla, komplexní sociálně zdravotní péči 24 hodin 7 dní v týdnu, docházku odborných lékařů, zajištění stravy a celodenního pitného režimu, zdravotní a volnočasové programy. Kapacita 80 míst je plně obsazena.

„V květnu budeme otevírat další část domova, která je nyní rozestavěná. Nový domov v ní najde dalších 70 klientů, 40 míst máme zatím stále volných,“ upřesnil Drásta.

Tmaň má šanci na nové centrum

Budova zámku se bude rekonstruovat až jako poslední, neboť ještě pokračují jednání s památkáři.

„Obci Tmaň jsme prodali jednu z našich budov, aby v ní mohla vzniknout kavárna s cukrárnou,“ uvedl ředitel společnosti, který by si přál, aby se právě prostor před zámkem u rybníka stal centrem, které zatím Tmaň postrádá.

Nehoda, která se stala loni den před Štědrým dnem za Malým Chlumcem ve směru na Dobříš. Řidiči se naštěstí nic nestalo.
Na Berounsku ujelo v loňském roce od dopravních nehod skoro dvě stě viníků

„Chceme, aby vznikl prostor, který bude lákat lidi z obce a zašli se podívat do zámeckého parku a kavárny. Aby místo začalo opět žít. Naši klienti nechtějí být zavření, chtějí potkávat lidi. Spousta domovů má recepci, kde se musejí návštěvy hlásit a zapisovat, jsou tam návštěvní hodiny a do areálu nesmí nikdo cizí. My chceme všechno naopak. Aby byl domov otevřený,“ poznamenal Drásta

V domově se počítá i s vybudováním bytů pro personál. Nyní pracuje v domově 50 zaměstnanců, v květnu jich má být už 80. Stále se přijímají pracovníci přímé péče.

Rekultivace se dočká i zámecký park, který má rozlohu 12 tisíc metrů čtverečních. „Plánujeme tam společně s obcí vybudovat cesty, lavičky a dětské hřiště. Místní škola a školka jsou zvyklé do areálu chodit na vycházky, a když jim pobyt ještě o něco zpestříme, budou sem chodit ještě raději,“ poznamenal ředitel.

Zámek by po zamýšlené rekonstrukci měl nabízet byty pro seniory formou domu s pečovatelskou službou. Senioři by se tam o sebe starali sami s možností pomoci terénních pečovatelek.

Polovina klientů, kteří už v domově žijí, pochází z Berounska a Příbramska, ostatní jsou z Prahy. Tmaň je totiž od metropole v dobré dojezdové vzdálenosti.

„Byli bychom rádi, kdybychom se stali krajským zařízením, protože by to pomohlo klientům a část jejich pobytu by hradil stát. Ale jelikož se šetří, tak nevěřím, že by se to mohlo stát. K rozšíření krajské sítě sociálních služeb jen tak nedojde. Musel by se kompletně změnit pohled na sociální problematiku a financování služeb. Právě krajská zařízení jsou plně obsazena, a proto musejí lidé vyhledávat soukromá zařízení, jako je to naše,“ vysvětlil Drásta s tím, že nejvyšší položku v nákladech činí mzdy zaměstnanců.

Deník oslovil krajské domovy seniorů v okolí, zda nemají volná místa. Všechny jsou ale skutečně plně obsazené a na místo se čeká roky.

Hrát se bude na darované křídlo

Do tmaňského domova se od lidí z okolí hrnou dary, „Našli jsme tu skvělou komunitu lidí, které péče o seniory zajímá. Lidé nám sem nosí knížky, starý porcelán, hodiny, pomáhají nám dotvářet domácí prostředí. Zrovna dneska jsme dostali darem sto let staré křídlo. Je super, že lidem život seniorů není lhostejný,“ prohlásil ředitel.

V Tmani mají důchodci i bohatý program. Lehký tělocvik, cvičení na motoriku, rozvoj paměti, výtvarnou výchovu seniorů s dětmi, společenské hry. V domově je nyní sedm multifunkčních místností, kam se vejde 15 až 30 lidí, právě tam programy probíhají. U seniorů upoutaných na lůžka lze zvolit individuální variantu.

„Snažíme se sem vtáhnout dění z obce, chodí sem například vystupovat děti ze školy. Kdyby měl někdo chuť s námi něco vytvářet, budeme rádi, když se ozve. Čím více programů, tím budou senioři šťastnější,“ vyzval Drásta.

Domov Senlife bude v létě pořádat letní kino, většinou s filmy pro pamětníky. Senioři se zúčastní i divadelního festivalu v Suchomastech, který pořádá Koniklec 8. června.

Medvěd Kuba je poslední ze tří bratrů.
Medvěd Kuba měl 24. narozeniny, velkou oslavu město přesunulo na říjen

Společnost Senlife má podobné zařízení ještě v Mělníku, kde v klášteře ze 13. století našlo po rekonstrukci domov 94 seniorů. A plánuje další rekonstrukce historických objektů. „V lednu jsme zahájili rekonstrukci zámku v Chodové Plané u Mariánských Lázní a v červnu začneme rekonstrukci lázní Dobrá Voda na Příbramsku, kousek od Březnice. Jsou to prvorepublikové lázně, které sloužily jako přijímač pro vojáky pro hradní stráž, od devadesátých let byly prázdné a chátraly. Tento domov bude i s lázeňskou péčí, protože na pozemku jsou léčebné prameny, které budeme moci využívat,“ uzavřel Drásta.

Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta byli navrženi na Cenu hejtmanky Středočeského kraje 2023. Lze pro ně hlasovat