On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Je mezi nimi například společnost Starlife ze středočeské Hostivice. „V oblasti prodeje potravinových doplňků se negativní dopady projevily na vstupu, kdy převážná část produkce pochází z USA a Číny, tedy dvou nejpostiženějších zemí na světě, což se samozřejmě projevilo na uzavření některýc dodavatelských firem,“ píše společnost ve své žádosti o moratorium. Mimochodem, jejím majitelem je exdesetibojař Robert Změlík.

A není ve svém postupu sama. O moratorium, tedy ochranu před věřiteli, požádala i brněnská společnost MDV-Import, provozující obchody s obuví, jež kvůli jejich uzavření přišla na čas o příjmy. „Negativní vliv nastalé situace je mimořádný a bez ochrany prostřednictvímmimořádného moratoria nebudeme schopni situaci překlenout,“ uvádí.

Obě společnosti se žádostí o moratorium uspěly podobně jako pražská společnost Matlok provozující na Hradčanech restauraci Kuchyň.

Výhody moratoria 

Právě možnost požádat v souvislosti s dopady koronaviru o mimořádné moratorium se ukazuje jako cesta, kterou se firmy často vydávají. „Vytváří časové okno tří až šesti měsíců, ve kterém mohou restartovat svůj byznys, odvrátit exekuce a prodej zastaveného majetku,“ konstatoval v souvislosti s ním nedávno Michal Žižlavský, vedoucí insolvenční sekce České advokátní komory.

Přesto ale některé firmy volí jinou cestu. Třeba společnost Cup Vital, zprostředkovávající služby turistům, požádala o vyhlášení úpadku. „Nelze očekávat obnovení spolupráce s hlavním obchodním partnerem dlužníka, pro nějž poskytuje služby cestovní kanceláře,“ uvádí.