A obtížně se hubne bez odborného vedení, proto jsme v Deníku vymysleli rubriku, kterou vede odborník. Docent Leoš Středa z 1. lékařské fakulty přednáší o obezitě medikům a patří v oboru redukce hmotnosti ke špičkám u nás.

Jeho dietní režimy nejsou jen nějakým rozpisem jídelníčku. Dietní jídelníček si sestavujete sami podle toho, jak vám vyhovuje. Jídla mají přiděleny jednotky a vy máte nastaveno, kolik jednotek denně smíte. Taková dieta nezpůsobuje hlad. Nenutí vás vážit si každé jídlo.

Soustředí se na dostatečné množství bílkovin a vlákniny, z tuků se konzumují hlavně ty zdravé. Například díky lněné vláknině je v dietním jídelníčku hodně omega-3 mastných kyselin, které působí proti usazování cholesterolu.

Úspěšná paní Vorlová z Kladna

První čtenářka, která splnila své předsevzetí, o pár kil zhubnout, je z Kladna. Potřebovala shodit sedm kilogramů a zhubla dokonce přes devět kg. Teď ji MUDr. Leoš Středa učí, jak si váhu udržet, aby nenastal jo-jo efekt.

Paní Olga Vorlová pracuje v kladenské nemocnici. Když přišla poprvé v červnu, měla 67 a půl kilogramu, což není při její výšce 155 centimetrů zase až taková tragédie, ale nadváha to je. Jak sama řekla, rozhodla se hned, jakmile si přečetla o hubnutí rubriku v Kladenském deníku.

Než šla do ordinace, přibírala hlavně kvůli nesprávné životosprávě. Měla ráda řízečky, vepřo-knedlo-zelo a k tomu si dávala „plzničku". Dieta, kterou dostala, jí maso nezakázala, vadí jen obalované řízky, protože na nich je mouka a strouhanka. Knedlíky a pivo se bohužel nehodí do žádné diety. Obojí má jednak hodně kalorií a také škodlivé sacharidy. Je lépe dávat přednost bílkovinám.

Paní Vorlová ale není zas až tak moc na maso. Když už si ho během diety mohla dopřávat, dávala si lepší kousky, jako např. panenku. Ale jedla také normální 3% jogurty (ty řídké 0,1% jí pan doktor rozmluvil) a tvarohy, naučila se pít kefír. A hlavně začala chodit z práce domů pěšky za každého počasí. Každý den to bylo 6 kilometrů navíc. Ráno si dávala lžičku lněného oleje. A hodně jedla také ryby. Při kontrole 13. srpna vážila 58. A že jí to opravdu sluší, se můžete přesvědčit na fotkách.

PŘED DIETOU. Paní Olga Vorlová s námi začínala hubnout v červnu: 67,5 kg při výšce 155 cm.

PŘED DIETOU. Paní Olga Vorlová s námi začínala hubnout v červnu: 67,5 kg při výšce 155 cm.

RADOST. Při kontrole u MUDr. Středy 13. 8. 2013 se radostně smála: 9,5 kg tuku je pryč.

RADOST. Při kontrole u MUDr. Středy 13. 8. 2013 se radostně smála: 9,5 kg tuku je pryč.

Máte kila navíc? Chcete hubnout? Napište a ptejte se na diety, cvičení na hubnutí či správný jídelníček. Posílejte své otázky e-mailem na: hubnetesdoktorem@denik.cz.