Díky tomu, že máme dobrou ekonomickou bonitu, mají o naše zakázky stavební firmy zájem. Ten už ale není tak velký, jako před pěti či šesti lety, když byla krize a na jednu zakázku se nám přihlásilo deset až patnáct firem a investiční akce se díky tomu vysoutěžila o třicet až čtyřicet procent níž, než byl předpoklad. V současné době se nám také stane, že na zakázku přijde jen jedna či dvě nabídky,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Kvůli menšímu zájmu firem, o jejichž práci je díky nadprůměrné stavební činnosti velký zájem, se investiční akce soutěží už jen o deset až patnáct procent níž, než je jejich předpokládaná cena. Někdy dokonce i předpokládanou cenu nabídky překročí. „Už to není to, co bývalo. Rozdíl mezi předpokládanou cenou a nabídkou je o hodně menší než před několika lety. Na druhou stranu jsme rádi, že se někdo do soutěže s nabídkami přihlásí,“ konstatoval Petr Vychodil s tím, že tento týden Králův Dvůr soutěžil tři zakázky. „Jedna, což byla oprava střechy na Základní škole v Počaplech a střechy na králodvorském zámku, které jsme soutěžili dohromady, byla většího rozsahu. Některé menší zakázky se snažíme spojovat, abychom udělali větší výběrové řízení a tím dosáhli na lepší cenu. Druhá zakázka byla na vybavení mateřské školy uvnitř i venku za čtyři miliony korun. Třetí zakázka byla na výstavbu dvou dětských hřišť a lanové centrum celkem za tři miliony korun. Zde jsme opět kvůli lepší konečné ceně spojily zakázky v jednu,“ upozornil starosta Králova Dvora.

Slavnostní slib nově přijatých policistů.
Slib policejních nováčků doplnilo oceňování příkladných kolegů

Beroun má v současné době zakázek na dopravní stavby, kam patří opravy chodníků a komunikací, velké množství. „Se zájmem firem problém nemáme. Ještě nikdy se nám nestalo, že by se na některou naši zakázku nikdo nepřihlásil. Nyní máme spíše problém s tím, že určitou zakázku vypisujeme podle rozpočtu, který máme ve vydané dokumentaci. Dříve to fungovalo tak, že nabídky od firem byly o deset, dvacet až třicet procent levnější než takzvané tabulkové ceny či ceny stanovené podle nějakých rozpočtových normativů. V současné době je to ale jinak. Nabídky firem se pohybují v úrovni těchto odhadů a v mnoha případech i výrazně výš,“ vysvětlil místostarosta Berouna Michal Mišina.

Co zakázka, to jiný zájem firem. Když město vypsalo zakázku na chodníky v Plzeňské ulici, přihlásilo se na první výzvu pět firem. Na druhou už byly jen tři. „Na opravu Kollárovy ulice se nám přihlásila jen jedna firma. Zájem firem je odvislý od velikosti zakázky,“ poznamenal Michal Mišina.

V Králově Dvoře nyní finišují stavební práce na výstavbě nových komunikací v ulicích Majakovského, Gorkého a Neumanna. „K těmto třem ulicím jsme přidali i chodník podél ulice Jungmannova a chodník v Zahořanech. Díky tomu jsme vlastně pět menších zakázek soutěžili v jednom výběrovém řízení. Někdo by mohl namítnout, že tím eliminujeme menší stavební firmy, které by některou z malých zakázek zrealizovaly. Pro mne, jako starostu města, je ale lepší jednat s jednou firmou než s několika, a to i z hlediska legislativy,“ informoval Petr Vychodil.

Kongres For gastro & hotel (ilustrační snímek)
Vydavatelství VLM vyhlásilo unikátní soutěž Cena Vltava Labe Media