Alžběta Blaťáková z berounského B-fitness věří, že pokud budou opatření trvat skutečně jen dva týdny, likvidační by to být nemělo. „Je to ale samozřejmě hraniční. Za dobrého počasí budeme moci cvičit venku, jiný plán nemáme,“ uvedla provozovatelka fitness centra, zaměřeného na ženy.

Pořádat on-line cvičení podle ní není spásným nápadem. Připomněla, že její klientky musí často zaopatřit děti, a tak nemají tolik příležitostí cvičit doma. Stejně jako na jaře. „Kroužky tehdy nebyly – a teď jsou opět zavřené,“ poznamenala Blaťáková, kterou současná opatření zarazila.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (vlevo) a premiér Andrej Babiš.
Pokud opatření nebudete dodržovat, zavedeme lockdown, řekl Babiš

Stačilo by omezit kapacitu

„Nechápu, proč se zavřelo úplně, proč není jen omezena kapacita nebo nejsou povolené alespoň individuální tréninky,“ vysvětlila provozovatelka berounského fitness centra.

Zásadním problémem je pro provozovatele i skutečnost, že některé náklady musí hradit, ať je otevřeno, nebo ne. Zdůraznil to Petr Svoboda z RS fitness v Příbrami. „Situace není dobrá, jsme jedním z menších rodinných fitek, takže řešíme, co dál. Jestli pokračovat, nebo přehodnotit fungování a vymyslet jinou cestu,“ řekl s tím, že se sice mluví o lockdownu na 14 dní, ale už podvědomě tuší, že to může trvat déle. A to souvisís dalším problémem: jak poté nalákat klienty zpátky. 

„Beru naše zákazníky jako druhou rodinu. Věřím, že nám v současné situaci pomůžou, nechceme být pasivní, budeme chodit cvičit ven v menších skupinkách, rozjíždíme on-line tréninky, ale to nevydělá peníze,“ poznamenal Svoboda.

Otázkou, zda se všichni klienti vrátí – ať už ze strachu kvůli šíření viru, nebo si zvyknou na cvičení v domácím prostředí – řeší i Zdeněk Holeček, který provozuje HM Gym v Mělníku. „Někteří si domů pořizují expandery, menší činky, podložky na cvičení a další výbavu. Hodně lidí s lockdownem počítalo. Mnozí ale mají návštěvu posilovny i jako společenskou událost, případně se ke cvičení doma nedokopou. A od toho jsou právě fitness centra,“ řekl.

Řešení? Druhé zaměstnání

Holeček si už po první koronavirovém lockdownu, kdy se jeho podnikání na řadu týdnů zavřelo, našel druhou práci. „Mám dvě zaměstnání. Jenom díky tomu to nějak zvládnu, ale samozřejmě ne na standardní životní úrovni,“ připomněl, že na jaře musel hledat přivýdělek, protože má hypotéku a další závazky. „Nemohu si dovolit čekat, jestli to půjde, nebo ne,“ řekl Holeček, který s úplným zavřením posilovny nepočítá.

Když se zavřou školy, zkuste si v době karantény s dětmi napsat třeba vlastní pohádku.
Na ošetřovné bude mít nárok více rodičů, prodlouží se výplata

Zda se fitness centra otevřou po čtrnácti dnech v současné době není jisté. Vláda předeslala, že záleží, jak se po dvou týdnech vyvine situace s koronavirem. Nevyloučila přitom ani úplný lockdown, podobně jako na jaře.

Situace ve fitness centrech v době koronaviru:

- na dva týdny se musejí fitness centra a posilovny zavřít

- zatím nejsou možné menší skupinky, ani individuální tréninky

- někteří trenéři zvažují cvičení venku v menších skupinkách, nebo individuálně

- řada provozovatelů takových zařízení si musela najít další práci či jiný zdroj příjmů