Jednou větou by se dalo napsat, že co neponičily lokální dubnové mrazy, to teď ničí dlouhodobé sucho. Ačkoliv v posledních dnech sice teploty klesly a místy začalo také pršet, pro doplnění spodní vláhy je to strašně málo. Navíc se jedná pouze o lokální srážky, které jsou sice občas i vydatnější.

„Tam, kde v uplynulých dnech zapršelo, tam to hodně porostům pomohlo. Jinak ale celkově ve Středočeském kraji panuje sucho. Podle dat intersucha chybí místy v kraji až osm set milimetrů srážek kumulovaně – tedy za posledních pět let. Nejhorší situace vůbec je na Rakovnicku, kde absolutně chybí podzemní vláha,“ řekl Deníku Jaroslav Mikoláš, předseda středočeské agrární komory a zároveň předseda Okresní agrární komory Rakovník.

Například právě na Rakovnicku spadlo v dubnu pouhopouhých patnácti milimetrů srážek, což je osmatřicet procent dlouhodobého normálu. V rámci Středočeského kraje pak v prvních květnových dnech spadlo od 5 do 30 milimetrů (na Rakovnicku 4 milimetry, Kutnohorsku 17 milimetrů, Nymbursku od 5 do 30 milimetrů, na Mladoboleslavsku od 2 do 20 milimetrů).

Situace na polích je tak nyní kvůli trvajícímu suchu vážná. Podle předsedy středočeské agrární komory se sucho podepisuje na všech plodinách a porostech. „Obrovský problém mají zejména pěstitelé máku. Vím o podnicích, kde se porosty máku zaorávají – buď je totiž poničil mráz a nebo rostliny kvůli suchu nevzešly,“ poznamenal Jaroslav Mikoláš. Pokud bude sucho i nadále přetrvávat a nedostaví se kýžené dostatečné srážky, hrozí nedostatek potravy pro dobytek a starosti.

Další obavy mají zemědělci z lokálních ranních přízemních mrazů, které předpovídají meteorologové. Právě mrazy totiž v dubnu poničily části úrody. „Na Rakovnicku se jedná o veliké poškození mrazem, jelikož dvě noci po sobě bylo dokonce až minus devět stupňů Celsia. Zmrzla tak raná pšenice, kdy klasy jsou uvnitř zmrzlé. Možná si toho ani někteří kolegové nevšimli, ale mrazy zasáhly i řepku. Porosty jsou oproti normálu nižší,“ vysvětlil Jaroslav Mikoláš a dodal: „Vůbec si nedokáži představit, jaká bude letošní úroda. Tam, kde zapršelo, to porostům pomohlo. Ale pořád s obavami všichni vyhlížíme budoucnost, protože ta prognóza sucha je opravdu veliká.“

Nejpozději v roce 2022 by se na Rakovnicku měla začít stavět vodní nádrž u obce Šanov a také Senomaty, o několik let později pak vodovodní přivaděč, který by měl přivádět vodu z povodí řeky Ohře do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. „Kvůli koronaviru se jednání trochu utlumila, ale jakmile bude možnost intenzivního osobního jednání, začneme tlačit, aby věci urychlily. Situace s nedostatkem vody je vážná,“ uzavřel předseda středočeských agrárníků Jaroslav Mikoláš.