V berounské pobočce společnosti Carrier na nařízení zareagovali prakticky okamžitě. Přičemž zdůraznili, že ochrana zdraví zaměstnanců, s kterým momentálně v době pandemie úzce souvisí i bezpečnost práce, je jejich v nejvyšší prioritou.

„Přijímáme opatření v souladu s nejnovějšími vládními nařízeními. Při vstupu zaměstnanců na pracoviště monitorujeme jejich teplotu. Vyžadujeme nošení respirátorů a roušek, používáme dezinfekci a uplatňujeme předepsané rozestupy. Pokud to situace umožňuje, mohou zaměstnanci pracovat z domova,“ vysvětlil finanční ředitel a prokurista společnosti Martin Skřehota.

V Carrier mají zajištěn dostatek testů pro každého zaměstnance. Ti si navíc mohou vybrat, zda chtějí být testovaní doma, nebo na pracovišti. „Od středy 3. března budou zaměstnanci testováni ve všech našich pobočkách v České republice. Nebude tak pro nás problém testovat jednou týdně, jak určují současná vládní nařízení,“ doplňuje Skřehota a dodal, že od zaměstnanců mají na tento kork vesměs velmi pozitivní zpětnou vazbu.

V GZ Media v Loděnicích začali testovat týden předtím, než vládní nařízení vstoupilo v platnost. „Ve firmě pravidelně testujeme už od předminulého týdne, čímž svědomitě plníme všechny vládou nařízené požadavky,“ stručně odpověděl generální ředitel společnosti Michal Štěrba, který zároveň ujistil, že se ve firmě pro zdraví zaměstnanců dělá maximum.

Tipsport v porovnání s Carrier a GZ Media není výrobní firmou a zaměstnanci mají tedy z drtivé většiny nařízen home office. „V rámci podnikových protiepidemických opatření naprostá většina zaměstnanců pracuje z domova. Vstupní čipy na pracoviště jsou momentálně deaktivovány a zaměstnanec může na pracoviště jen na zvláštní povolení vedení společnosti, a to maximálně na tři dny v týdnu,“ vysvětluje generální ředitel Petr Knybel.

V Tipsportu se jinak musí podrobit testu každý, kdo je fyzicky přítomen na pracovišti. Lidé se mohou setkávat maximálně ve dvou, kdy musí dodržovat všechna hygienická opatření včetně rozestupů. Antigenní testy společnost pro všechny zaměstnance zajistila s předstihem.

„Chtěli jsme také, aby testování bylo co nejméně nepříjemné, a proto jsme vybrali značku Saligen. Tento test se provádí ze slin, nikoliv tedy nepříjemným výtěrem špejlí z nosohltanu. Testování si dělá každý sám. Nikdo ze zaměstnanců nic nedoplácí, protože je test hrazen zaměstnavatelem s 20% příspěvkem od zdravotních pojišťoven," upřesnil Knybel a dodal, že pokud má někdo pozitivní výsledek, nesmí nastoupit do zaměstnání a musí se povinně objednat na PCR testy.