Nejen na desítky kilometrů, ale dokonce i v řádu jejich stovek se v noci rozšířily zplodiny z obřího požáru lesů u Hřenska v Národním parku České Švýcarsko. Na obrovskou vzdálenost až z Děčínska dopravil kouř vítr. Přispěl k tomu přechod studené fronty, za níž se objevilo severovýchodní proudění vzduchu. Během dopoledne zápach v oblastech vzdálených od požáru vyvanul; někde vzduch pomohl pročistit i déšť. Nelze ale vyloučit, že se objeví znovu.

Meteorolog Bohuslav Zeman z Meteocentra .
Kouř z Českého Švýcarska opět zasáhne Prahu, odhaduje meteorolog

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) informovala prostřednictvím sociálních sítí o měření chemické laboratoře středočeských hasičů z Kamenice, jejíž tým zjišťoval koncentraci škodlivin u dálnice D11 v okolí Lysé nad Labem. „Naměřeno podlimitní množství čpavku, oxidu siřičitého, oxidů dusíku. Občané by se měli chovat jako při smogu: omezit pohyb venku, omezit větrání,“ shrnula výsledek.

Lidé zahltili tísňové linky

To, že jde o důsledek velkého požáru, bylo evidentní – a spousta lidí nepochybovala o tom, že ten zuří někde v sousedství. Mnozí se snažili zalarmovat hasiče; jak dobrovolné, kdy volali svým známým z řad členů sboru či přímo jeho zásahové jednotky, tak prostřednictvím tísňové linky. Hasiči je však mohli jen uklidňovat: v místě ani poblíž nehoří; tenhle smrad přivanul z daleka. Volajícím tak hasiči mohli dát jedinou radu: nevětrat, uzavřít okna a dveře – a neznepokojovat se, pokud někde neuvidí plameny. Někde to hlásil i místní rozhlas – včetně výzvy, aby lidé zbytečně neblokovali tísňové linky 112 a 150, pokud oni sami nemají skutečný požár přímo před očima.

Zastřené ráno v Kolíně 26. července 2022.
Část středních Čech a Prahu zahalil dým, pocházel z požáru v Českém Švýcarsku

„Kouřové telefonáty“, které směřovaly na operační středisko středočeských hasičů, se počítaly na desítky, potvrdila mluvčí Dagmar Zemanová. Jen mezi druhou hodinou po půlnoci a sedmou ranní přišlo podle jejích slov 60 oznámení, která byla následně překvalifikována na planý poplach. „Nejvíce těchto hlášení bylo z okresů Mladá Boleslav, Nymburk, Kolín, Kutná Hora – a z okolí Prahy,“ konstatovala. Častěji také volali lidé z oblasti kolem pomezí okresů Kladno, Mělník a Praha-východ.

Středočeši pomáhali hasit od neděle

Jakkoli jde o velmi vzdálený požár, středočeští hasiči se do jeho likvidace velmi aktivně zapojili. Už v neděli, kdy byl požár zpozorován a vzhledem k jeho rozsahu a náročnosti zásahu byl vyhlášen takzvaný zvláštní stupeň požárního poplachu (ten nejvyšší na čtyřbodové škále, který se používá jen ojediněle), vyjely ze středních Čech do Ústeckého kraje první posily. Středočeši pomáhali s hašením i v pondělí, kdy se však stále nedařilo dostat plameny pod kontrolu; požáry podněcované větrem se naopak rozšířily a oheň, jemuž hasiči museli ustoupit, zachvátil i některé stavby ve vsi Mezná.

Na centrální úrovni proto padlo rozhodnutí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru, že boj s ohněm u Hřenska posílí odřady profesionálních hasičů povolané z různých koutů republiky – a Česká republika požádá o vyslání techniky i sousední země. Ze středních Čech tak v úterý časně vyjelo na sever 21 hasičů s devíti vozidly. Jsou ze šesti stanic: Beroun, Kladno, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav a Rakovník. Součástí mise se mimo jiné staly čtyři cisternové stříkačky, speciální hasičská čtyřkolka či přívěs s vybavením pro likvidaci lesních požárů.

Pražští profesionální hasiči vyslali ze stanice v Holešovicích do Hřenska především velkokapacitní čerpadlo Somati se dvěma kilometry hadic, což umožní přepravu velkého množství vody i na větší vzdálenost. Na sever Čech také vyjely jejich kontejner nouzového přežití a velitelský automobil.

„Počítáme s několikadenním nasazením,“ uvedla Zemanová dále k tomu, jak jsou hasiči vybaveni. Odřady vysílané do krizových míst musí být schopné v místě nasazení působit a plnit svěřené úkoly zcela samostatně; bez toho, že by byly v čemkoli včetně zásobování závislé na místní podpoře.

Technika odřadu středočeských hasičů pro Hřensko
- 1 velitelský automobil
- 2 cisternové stříkačky CAS 20
- 2 cisternové stříkačky CAS 30
- 2 dopravní automobily s přívěsem + čtyřkolka
- 1 dopravní automobil + přívěs na hašení lesních požárů
Zdroj: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje