Středočeši tam mají na starost velení a zajištění prací v největším ze čtyř sektorů, do nichž je plocha požářiště rozdělena. Tradičně zde působí ještě tři krajské odřady včetně Prahy, ve čtvrtek 4. srpna byla navíc pod středočeské velení začleněna část odřadu Pardubického kraje.

„Velitel sektoru tak měl celkem k dispozici 368 hasičů ze 72 jednotek požární ochrany,“ uvedl za Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje Ladislav Holomčík. Připomněl, že oproti předchozím dnům se zvýšila spolupráce s ostatními sektory – například v dodávkách vody nebo v roztahování hadicového vedení. I když zásah pokročil, plameny se už neobjevují a hlavním úkolem je vyhledávat a dohašovat skrytá ohniska hoření roztroušená hluboko pod povrchem, ještě se neschyluje k tomu, že by jednotky měly začínat balit a chystat se k návratu.

Zdroj: Youtube

„Činnost na všech úsecích vyčleněného sektoru byla pro hasiče velice vyčerpávající,“ uvedl Holomčík ke čtvrtečnímu nasazení s odkazem na teploty šplhající odpoledne k 35 stupňům Celsia. Na podobné podmínky se hasiči chystají i v pátek. Je proto třeba opravdu dbát na častější střídání, a to zvláště na plochách, kde není stín. „Podle slov velitele měl ale sektor perfektní servis, takže hasiči byli dostatečně zásobováni stravou i ochrannými nápoji, aby se předešlo dehydrataci, přehřátí organismu nebo kolapsům,“ tlumočil Holomčík poznatky přicházející z Děčínska.

Dohašování a vyhledávání skrytých ohnisek požáru v Národním parku České Švýcarsko.
Vodu na záda a jde se: u Hřenska hasiči přešli i k využívání ručních stříkaček

Podílet se na zásahu v okolí Hřenska je pro hasiče vyslané na Děčínsko zážitek nejen extrémní, ale i pozoruhodný. Při kontrole terénu a dohašování skrytých ohnisek jim pomáhá i speciální technika Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR. N

ejen členové dobrovolných sborů, ale i většina profesionálů se tak poprvé v životě mohou setkat s takovými unikáty jako pětinápravové cisternové vozidlo CV 40 s nádrží na 21 tisíc litrů vody (po připojení k velkokapacitnímu čerpadlu Somati může najednou doplňovat až čtyři další cisterny), zodolněná cisternová stříkačka CZS 15 neboli Triton (mimo jiné má vybavení pro pohyb v zamořeném prostředí či termokameru a několik pozičních kamer) nebo větší zodolněná cisternová stříkačka CZV 40 přezdívaná Titan. Každou ze čtyř náprav lze ovládat samostatně, což umožní projet i velmi složitým terénem.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.