Podle vyšetřovatele ho měla na svědomí nesprávná manipulace se žhavým popelem na terase.

K likvidaci požáru se sjely hasičské jednotky je středních Čech i z hlavního města. Mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová připomněla, že o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu rozhodl velitel zásahu ještě před příjezdem na místo – už když cestou z dálky viděl černý dým stoupající nad Vestcem.

 Po příjezdu hasiči zjistili, že všichni obyvatelé dům v pořádku opustili. Bylo se tedy možno rovnou pustit do boje s plameny. „Ke zdolání ohně nasadili tři C proudy, jeden z výškové techniky. Za pomoci nastavovacího žebříku se v dýchací technice dostali na balkon, který byl požárem zcela zasažen,“ konstatovala Fliegerová. S tím, že aby nedošlo k dalším škodám, bylo také třeba v celé budově vypnout plyn, elektřinu i vodu.

I když pod kontrolou měli hasiči požár už v půl čtvrté, kdy se některé jednotky mohly začít vracet na své základny, práce na místě pokračovaly: za pomoci termokamery bylo třeba vyhledat skrytá ohniska hoření. Místní dobrovolná jednotka pak na požářiště dohlížela až do osmé večer.

„K události byl povolán také starosta obce Vestec, protože bylo nezbytné zajistit pro obyvatele domu náhradní ubytování. Rovněž bylo nutné na místo povolat statika a také techniky na revizi rozvodů energií,“ upozornila Fliegerová, co dalšího bylo třeba udělat. S tím, že po důkladné kontrole a odvětrání objektu se obyvatelé mohli vrátit do nezasažené části domu.

Jednotky hasičů zajišťující likvidaci požáru
- Profesionální jednotky ze středních Čech: stanice Jílové a Říčany
- Jednotky dobrovolných hasičů ze středních Čech: Vestec u Prahy, Dolní Břežany, Dolní Jirčany, Osnice a Zlatníky; další jednotky stanice zálohovaly Říčany a Jílové k zachování akceschopnosti
- Profesionální jednotky z Prahy: Modřany a Chodov
- Jednotka dobrovolných hasičů z Prahy: Písnice

Zdroj: HZS Středočeského kraje