V únoru 2018 zasahovali hasiči u požáru haly v bývalém areálu mrazíren v Mochově na Praze-východ. Halu, která byla naposledy využívána ke skladování brambor, požár zcela zničil. Hmotnou škodu tehdy majitel předběžně vyčíslil na sto milionů korun. 

Obrovský požár vypukl koncem ledna 2022 v halách poblíž nádraží v Mladé Boleslavi. Zasáhl jednoho z dodavatelů Škoda Auto. Škoda byla tehdy vyčíslena na téměř tři miliardy korun. Podle vyšetřovatelů požár založil žhář. Pětatřicetiletý muž z Českolipska měl v areálu firmy vyrábějící součástky do aut zapálit hromadu palet. Oheň se pak rozšířil na vedlejší výrobní a skladovací haly, které zcela zničil. Postiženy byly i další průmyslové prostory poblíž vlakového nádraží a plameny poškodily i některá nákladní auta.

| Video: Youtube

Požár zničil dvě výrobní a skladovací haly, které využívá firma Grupo Antolin Turnov. Společnost vyrábí interiérové díly pro automobilový průmysl. V halách byly podle policie plastové součásti aut a linky na jejich výrobu. Shořelé součástky i poničená výrobní linka pak způsobily nedostatek některých dílů aut vyráběných v boleslavské automobilce.

Na jaře letošního roku si muž vyslechl rozsudek. Ve vězení by měl strávit sedm let.

Fotogalerie: Požár v Mladé Boleslavi

Žháře ze skladu poslal soud do vězení

Před třemi lety, na sklonku listopadu 2020, hořela výrobní hala v areálu firmy Bidfood v Růžovém údolí v Kralupech nad Vltavou. Zasahovalo tam dlouhé hodiny šestadvacet hasičských jednotek, profesionálních, podnikových a dobrovolných z okolí i z Prahy nebo ze vzdálené Mladé Boleslavi. Nezbytná byla dýchací technika. Dým se linul celým městem, jehož obyvatelé měli doporučeno vůbec nevětrat. Požární poplach dosáhl třetího ze čtyř možných stupňů.

Oheň zasáhl celou výrobní halu, kde se nacházela především balírna ryb. Škody byly později vyčísleny na více než 200 milionů korun.

Původně byly zvažovány dvě možné příčiny požáru, technická závada, nebo úmyslné zapálení. Vyšetřování odhalilo, že byl oheň skutečně záměrně založen. Letos v zimě soud poslal do vězení osmadvacetiletého může, který v Bidfoodu pracoval jako skladník. Údajně chtěl založit jen malý ohýnek, ale plameny se rychle šířily.

Na místě původní balírny ryb, ze které zbylo jen spáleništěm, vyrostla dva roky po požáru nová a větší výrobní hala za 400 milionů.

Boj s požárem v pekárnách trval 73 hodin

Jeden z nejnáročnějších požárů v historii kladenských hasičů likvidovalo 35 jednotek 73 hodin. Uskladněný polystyren v jedné z hal tuzemské pobočky belgické pekárenské skupiny začal v Kladně-Kročehlavech hořet v pátek 31. ledna 2014 krátce před devátou hodinou ranní. 

Postupně se na místo sjelo 35 jednotek hasičů a byl vyhlášen nejvyšší možný poplachový stupeň. Vzhledem ke složitosti a členění objektu bylo velmi těžké požár lokalizovat. Až po jedenácti hodinách usilovné snahy začali hasiči nad ohnem vítězit. Záchranáři ošetřili celkem osm lidí. U většiny se jednalo o podráždění očí, dýchacích cest a někteří si stěžovali na dušnost. Šest lidí bylo převezeno do kladenské nemocnice.

Pro příslušníky ze zasahujících jednotek, kteří delší dobu pobývali v silně zadýmeném prostředí, byla v kladenské nemocnici uvedena do provozu barokomora. 

Fotogalerie: Rozsáhlý požár objektu pekáren v Kladně

Přímé škody, způsobené požárem dosáhly 50 milionů korun. Dle odhadu managementu podniku hasiči uchránili hodnoty dosahující částky 1,5 miliardy korun. Požár zasáhl budovu, která spojuje objekty vrátnice do areálu a mrazák na pečivo, jenž byl v té době  údajně největší v Evropě. Do mrazáku se vejde 27 tisíc palet se zbožím.

Škody za desítky milionů na Příbramsku

Halu výrobny tvrzeného skla v Dlouhé Lhotě na Příbramsku zničil požár před dvěma lety, v létě roku 2021. Zasáhl i část administrativní budovy a hrozilo, že se přenese na přilehlý zámek, který slouží jako hotel. K tomu naštěstí díky akčnímu nasazení sedmnácti hasičských jednotek nedošlo. Hasiči museli také ochlazovat velkou propan-butanovou nádrž umístěnou přímo ve výrobní hale a také tankovací stanoviště nafty, obsahující asi 300 litrů paliva. Škody dosáhly dvaceti milionů korun.

To ale nebyl jediný požár výrobná haly v posledních letech na Příbramsku. V létě roku 2017 hořela hala na výrobu dřevěných podlah v Bohutíně. Plameny se podnikem plným nákladné techniky začaly šířit po třetí hodině ranní a zásah pokračoval ještě v následujícím dni. Škody dosáhly čtyřiceti milionů korun.

Až z pražské Ruzyně nebo z Plzně byl vidět dým, který v létě roku 2018 stoupal z hořící výrobní haly firmy Ravak v Příbrami, kde se zpracovávají plasty do koupelen. Po rozsáhlém požáru, během kterého se i propadla střecha haly, nebyl naštěstí nikdo zraněn. Škody byly odhadovány na padesát milionů korun.

Hala s výrobnou nabytku kompletně shořela

V pondělí 15. října 2018 byl v 18.33 hodin nahlášen požár areál lyské firmy Kovona vyrábějící kovový nábytek. Na místě zasahovalo zhruba 20 hasičských jednotek, což je zhruba stovka hasičů. V době jejich příjezdu již byla hala o rozměrech 100x100 metrů, kde se vyrábí kovový nábytek, plně zasažena požárem. Hala zároveň sloužila jako sklad výrobků připravených k expedici.

Fotogalerie: Požár v areálu Kovony

Škoda způsobena požárem byla odhadnuta na 100 milionů korun. Hasičům se podařilo zabránit rozšíření ohně na sousední lakovnu.

Sto hasičů bojovalo s požárem v Zápech

Téměř 40 hodin trval zásah u požáru haly v Zápech u Prahy v červenci loňského roku. Na místě vylo přes 100 hasičů a zhruba 30 vozidel, včetně speciální techniky, několik hodin platil nejvyšší stupeň požárního poplachu. Hala, kterou museli hasiči při hašení zcela demolovat, sloužila společnosti AD Partner jako sklad autodílů, byly v ní i oleje a plynové lahve.  Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun.

Fotogalerie: Požár průmyslové haly s autodíly v Zápech

Až po dvaceti hodinách boje dostali hasiči pod kontrolu plameny, které začátkem května 2018 pohltily skladovou halu v pražské Hostivaři. Požár způsobil škodu za 45 milionů korun. Dvanáct profesionálních jednotek včetně podnikových a 10 jednotek dobrovolníků zasahovalo v ulici U Továren od úterní jedné hodiny odpoledne do středečního rána. Na místě byl i vrtulník s bambi vakem a dálkově ovládaný hasicí robot. Jeden zasahující hasič byl pro celkové vyčerpání převezen do nemocnice. 

Jen o pár dní dříve vyjížděli středočeští i pražští hasiči k požáru haly v Úholičkách na Praha-západ. V objektu byly uskladněny plasty a papír k recyklaci. Škody byly vyčísleny zhruba na 60 milionů korun. 

Fotogalerie: Požár haly v Úholičkách

Doposud nejvyšší škodu ve výši čtyři miliardy korun způsobil v roce 2015 požár areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova.