Na výsledky jejich zkoumání ještě bude třeba počkat. Vyšetřovatel středočeských hasičů, jenž už vyloučil cizí zavinění, však již leccos tuší. Odhaduje, že viníkem zřejmě bude shledána technická závada elektroinstalace.

K požáru v Žampachu byli hasiči přivoláni uprostřed noci na neděli: v půl čtvrté. Na místo vyjeli nejen profesionálové z nejbližší stanice v Jílovém a z Benešova, ale rovněž jednotky sborů dobrovolných hasičů: taktéž z Jílového u Prahy a z Kamenného Újezdce. „První jednotka byla na místě za šest minut od vyhlášení poplachu. V té době byli všichni obyvatelé domu venku a nikdo z nich nebyl zraněn,“ informovala mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. S tím, že kvůli mrazivému počasí je hasiči umístili do kabiny jednoho ze zásahových vozidel. „Na zdolání plamenů byl zpočátku nasazen jeden C proud, který posléze hasiči doplnili o druhý – a také o dva D proudy,“ konstatovala Kereková. Upřesnila, že požár měl snahu pohltit celý dům: šířil se z verandy po čelní dřevěné stěně pod střechu s plechovou krytinou. „V objektu se nacházela propan-butanová láhev, kterou hasiči zanedlouho nalezli, vynesli ven a ochlazovali,“ uvedla dále Kereková k nočnímu zásahu.

Ve čtvrt na pět měli hasiči plameny bezpečně pod kontrolou, mohlo dojít na rozebírání střechy a vyhledávání skrytých ohnisek hoření. Před sedmou hodinou byli s likvidací hotovi. Na místě pak mohla zůstat už jen dobrovolná jednotka z Jílového, jež dostala za úkol dohlížet na požářiště do deseti hodin. Na místě ale bylo rušno i během dopoledne, kdy se tam střídali policejní psovod i technici pracující na zkoupání příčin požáru. Náhradní ubytování zajistil obyvatelům domu zasaženého požárem starosta.