Nepříliš chytrý nápad měl někdo v Pečkách na Kolínsku, když se rozhodl vypalovat trávu. „Díky rychlému zásahu vše skončilo beze škody a požár se nerozšířil na blízké pole. Vše bylo nakonec vyřešeno pouze pokutou," popsal další z ranních výjezdů mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Od té doby požáry postupně přibývaly. „K sobotní šestnácté hodině jsme zasahovali už u 26 požárů všeho druhu," uvedl Jan Sýkora s tím, že okolo 17. hodiny aktuálně zasahovaly u 12 požárů po celém kraji.

Například ve Vraném na Kladensku hořel stoh. „Po příjezdu byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, ale po dohodě s majitelem bylo rozhodnuto, že se stoh nechá dohořet. Proto došlo k redukci sil a prostředků, nicméně hromada slámy bude ještě nějakou dobu dohořívat," uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.

Na pole se v sobotu vydali hasiči osmkrát. Hořel například balíkovač slámy v Dymokurech na Nymbursku a byl znovu vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Středočeští hasiči měli v nejteplejším dni roku opravdu napilno. K 17. hodině vyjeli k 80 událostem, přičemž požárů bylo 30. „Zasahovali jsme také u sedmnácti dopravních nehod, dvakrát jsme byli povoláni na záchranu osob. Jednou při náhlé zástavě oběhu a jednou při tonutí," uvedl Jan Sýkora.

Už v pátek 14. července bylo ve středních Čechách evidováno 21 požárů, přičemž v jedenácti případech hořela pole nebo tráva. Nejsložitějším zásahem na počet jednotek se stal požár poblíž Žebráku na Berounsku, kde byl z důvodu dopravy dostatečného množství vody vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.