Svatá/ Oblaka hustého dýmu v sobotu odpoledne zcela pohltily horní část obce Svatá. Požár, který vypukl v objektu jednoho z rodinných domů, vzbudil zvědavost desítek lidí. Policisté a hasiči je ale nepustili moc blízko. V prostorách, kde řádily plameny, měli majitelé objektu uloženou plynovou bombu. „Je to nebezpečné. Bomba může vybouchnout,“ nastínil možné neštěstí jeden ze zasahujích profesionálních hasičů.


Někteří z přihlížejích měli obavy, že vítr oheň přenese i na sousední objekty. “Mám strach, aby mi plameny nepřeskočily na barák. Máme u něj stodolu plnou sena,“ strachovala se Libuše Moravanská. V době požáru seděla doma s manželem a krájela zeleninu. Najednou uslyšela houkat sirény. „Vyšli jsme na dvůr a viděli černý dým. Zjistili jsme, že hoří v sousední nemovitosti kolna,“ popsala Libuše Moravanská.


Jako první byli kolem páté hodiny na místě berounští profesionální hasiči. Po několika minutách pak přijela cisterna místních a pak zdických dobrovolných hasičů. „Moc jim děkuju. Byli tady opravdu velmi rychle,“ uvedl šokovaný pětaosmdesátiletý Oldřich Jungmann. „Odpoledne jsem zatápěl v kamnech v kuchyni. Z komína zřejmě vylétla jiskra a od ní chytlo dříví v kolně. Měl jsem ho tam asi tři až čtyři kubíky,“ zvažoval příčinu požáru nešťastný důchodce.


Nenasytné plameny mu spolykaly kromě zásob dříví na zimu a dřevěné kolny i pořádný kus plotu. Za své vzala i část louky za domem.