Velké vedro a extrémní sucho si vybraly svoji daň. Požár vznikl v místech s velmi špatně přístupným terénem, a to ve svahu. Hořelo na několika místech vrcholu lesnatého kopce nad Chodouní.

Na místo zásahu vyjely profesionálním hasičům z berounské a hořovické stanice na pomoc také jednotky dobrovolných hasičů z Bavoryně, Chodouně, Hostomic, Králova Dvora, Lhotky, Lochovic a Zdic. Později přijeli hasiči z Žebráku, Litně i Kotopek.

Hasičské cisterny pendlovaly mezi obcí Tmaň, kde nabíraly vodu, a místem požáru. Vodu přečerpávali hasiči do cisterny, na kterou bylo napojeno několik hadic tak, že utvořily hadici dlouhou asi 300 metrů. Ta se v určitém místě rozdvojovala a hasiči tak mohli likvidovat požár z vícera míst. „Požár se nám ještě nepodařilo lokalizovat. Jeho rozsah zatím ještě určený nemáme, ale odhadujeme, že je to mezi třemi až pěti hektary. Povolali jsme vojenský vrtulník, který právě přilétá,“ uvedl v úterý v 17 hodin odpoledne velitel berounských profesionálních hasičů Pavel Šimek s tím, že se k požáru sjíždí další jednotky dobrovolných hasičů. „Až všechny dorazí, tak by jich tady mělo být kolem 15,“ dodal Šimek.


Podle přihlížejících lidí byl zásah jednoho vrtulníku, který jezdil pro vodu do nedaleké vápenky, nedostačující. Byli toho názoru, že se hodně vody odpaří dříve, než stačí dopadnout na ohnisko.

„Vrtulník se už několikrát otočil a plameny jsou stále vidět. Podle mne by měly být dva až tři,“ dohadovali se přihlížející lidé mezi sebou.

Po příletu vrtulníku plochu zachvácenou požárem hasiči rozšířili téměř na dvojnásobek. „Zasažená plocha je zhruba deset hektarů,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík s tím, že zásah je velmi rychlí a voda se odpařit nestačí.

Protože se jednalo o špatně přístupný zalesněný terén s převýšením kolem sta metrů, zásah jednoho vrtulníku nakonec opravdu nestačil. Udělal asi dvacet shozů a musel odletět tankovat. Proto hasiči povolali na pomoc ještě vrtulník policie.

Boj s živlem nebyl pro hasiče snadný. Kolem 18. hodiny odhadoval Ladislav Holomčík, že požár se pod kontrolu hasičů dostane nejdříve za dvě hodiny, v horším případě až za tři. Tyto černé prognózy se naštěstí nepotvrdily. Požár byl nakonec lokalizován v půl sedmé a je postupně dohašován.