„Velitel zásahu krátce po příjezdu upřesnil, že se jedná o požár dřevěného žebříku, který vede k náhonu řeky směrem proti proudu,“ sdělil zastupující mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Zasahující hasiči začali hned po příjezdu s hašením. To zprvu nebylo úplně jednoduché, jelikož se oblast, kterou byl požár zasažen, nacházela na zmiňovaném náhonu, kam je problematický přístup. Museli tedy použít žebříky, kterými se dostali na oplocený pozemek. Tím pak protáhli hadice napojené na cisterny, kterými plameny zdolávali.

Nedlouho nato dorazili na místo dobrovolníci z Králova Dvora a Chyňavy. V té době byl už požár pod kontrolou: celkový čas potřebný na zdolání plamenů byly pouhé čtyři minuty. Tím však práce hasičů neskončila. Bylo totiž nutné kontaktovat majitele zasaženého pozemku a takříkajíc mu ‚předat místo‘. Z tohoto důvodu bylo nutné zapojit do celé věci policii, která majitele pozemku kontaktovala a společně s hasiči mu místo předala.

Ohněm nebyly - vyjma těch na dřevěném žebříku - způsobeny žádné škody. I z tohoto důvodu, pro který majitelka nemovitosti nebude uplatňovat žádné škody, nebude vyšetřovatel zjišťovat konkrétní příčinu vzniku požáru. Nicméně dle spekulací mohl být příčinou rozsypaný popel, případně odhozený nedopalek.

Mohlo by se zdát, že čtyři hasičské jednotky na jeden hořící žebřík jsou moc. Je však nutné podotknout, že počáteční zprávy byly poněkud jiné: „Měli jsme hlášen požár trávy na stráni. Takto nám to jedna oznamovatelka, která to jako první zavolala na tísňovou linku hasičů, popsala,“ vysvětlil Gabriel.

V souvislosti s tím, že byla vydána výstraha Českého hydrometeorologického ústavu o zvýšeném nebezpečí vzniku požárů, jež je v této situaci provázána s nařízením Středočeského kraje z roku 2017 stanovující opatření proti vzniku požáru platící v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, byly na místo vyslány hned čtyři jednotky.

Více techniky vysílají dle Gabriela hasiči proto, aby hned z počátku minimalizovali případné škody způsobené ohněm. V tomto případě bylo ale zjištěno, že se nejedná o požár travního porostu - který je zvláště v tomto suchém období, pro své velmi snadné a především rychlé šíření, poměrně problematický a nebezpečný. To zjistili až po příjezdu.