Berounsko/ Silný vítr, před kterým v posledních dnech varovali meteorologové obecní úřady, v berounském regionu zatím žádné velké škody nenapáchal. „Vítr nebyl tentokrát tak prudký, jak se původně očekávalo. Nevím o tom, že by v Hudlicích nyní způsobil nějaké škody,“ okomentoval včerejší situaci v obci starosta Hudlic Pavel Hubený.


Síla větru v nárazech tentokrát nepřesáhla 80 kilometrů v hodině. „Po Berouně jsme uklízeli hlavně rozlétané igelitové pytle, jinak byl klid. Žádné popadané větve jsme likvidovat nemuseli,“ popsal situaci v Berouně ředitel Technických služeb Beroun Luboš Kácel.


V Králově Dvoře ve čtvrtek dopoledne zůstali obyvatelé celého města bez elektrického proudu. Někteří lidé měli strach, že silný náraz větru někde zpřetrhal dráty a že jim v domácnostech nepůjde elektřina několik hodin. Nakonec se ale zjistilo, že se jednalo jen o dočasnou poruchu vysokého napětí.
Nejvyšší rychlost větru zaznamenali meteorologové v Jeseníkách, kde ve čtvrtekráno dosahovaly poryvy větru v nárazech až 122 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu. „Tak silný vítr u nás v obci naštěstí neřádil, ale i tak jsem měla doma velký strach. Na zahradě mám dva velké smrky, které se při nárazu větru pokaždé pořádně ohnuly. Měla jsem strach, aby se nevyvrátily ze země, jako tomu bylo při březnové vichřici,“ uvedla vystrašená důchodkyně z Králova Dvora.


Profesionální hasiči tak mělive čtvrtekrelativně klidný den. „Dosud jsme měli pouze tři zásahy.“ uvedl odpoledne mluvčí berounských profesionálních hasičů Milan Provazník. V jednom případě hasiči vyjížděli ke spadlému stromu a v dalším jednotka hasičů likvidovala hořící trávu, která se vznítila od popadaných drátů elektrického vedení. Jednotka hořovických hasičů včera zase zasahovala pouze u požáru ve Skřipli. „Hasili jsme zde hnojiště,“ upřesnil velitel hořovických hasičů Stanislav Bubník.


Podle meteorologů by dnes mělo do republiky přijít vydatné sněžení, a to nejen na horách, ale i v oblastech nad 600 metrů. Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění na možnou tvorbu náledí. Varovná informace platí až do zítřejšího poledne a týká se i tvorby sněhových jazy