Likvidace požáru haly v Žebráku pokračuje. Přes noc s pomocí termokamery hasiči vyhledávali skrytá ohniska, která jsou pod zřícenými částmi budovy. „V tuto chvíli probíhá rozebírání zřícené konstrukce a dohašování ohnisek požáru, která se nacházela pod konstrukcí," uvedl dopoledne mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Odpoledne už bude na místě pravděpodobně pouze jedna jednotka kvůli dohledu. Areál bude kontrolovat termokamerou.

Areál v průmyslové zóně je uzavřený, nikdo do něj nesmí. Nejsou zde žádní zaměstnanci ani zástupci firmy. „Teprve potom, až bude ukončena dohlídka a bude již jistota, že se nic nemůže rozhořet, tak to bude předáno majiteli," dodal Sýkora. Hasiči odhadují, že likvidaci požáru vyhlásí ve středu.

Škoda je podle policie 1,8 miliardy korun, čtvrtá nejvyšší od roku 1990. Odhad policie je vyšší než předběžný odhad hasičů, který byl 1,5 miliardy korun. Vyšetřování příčiny požáru pokračuje. Vyšetřovatel příčin v pondělí prohlédl místo a sbíral svědecké výpovědi. „Zatím je ale brzy na vyhodnocení, dál se sbírají data," doplnil Sýkora.

| Video: Youtube

Policisté požár výrobní haly vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.  Kriminalisté pracují se dvěma verzemi, jednou je nedbalost, druhou technická závada. V případě obvinění hrozí pachateli osm let vězení. „Kriminalisté si celou věc převzali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti," uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová. Pracují podle ní i s verzí, že příčinou mohla být technickou závada. „To ukáže další vyšetřování," dodala.

Hala na výrobu plastových dílů pro automobily společnosti Novares CZ Zebrak začala hořet v pondělí pár minut před 11. hodinou. Kvůli rozsahu požáru a počtu zasahujících jednotek byl vyhlášen nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kolem 20:00 ho hasiči snížili na druhý. V úterý ráno byl snížen na nejnižší.

Společnosti Novares CZ Zebrak vyrábí plastové díly pro automobily. Jedním z odběratelů je například společnost Toyota.

Oheň se během pouhých deseti minut rozšířil do celé haly, ta lehla pod ničivým žárem během několika okamžiků

Jako první na místě byli dobrovolní hasiči z Žebráku. Někteří členové se u požářiště sešli i následující ráno, aby pomohli dalším kolegům s koordinací dohašovacích prací. 

Kromě vysokého žáru zásah komplikovalo také velmi teplé počasí, 15 hasičů muselo vyhledat lékařskou pomoc kvůli přehřátí organismu. Jeden z žebráckých hasičů ukazuje svoji blůzu, na které plameny zanechaly zřetelné červené fleky od ožehnutí:

close Plameny zachvátily celou halu. Při hašení výrazně pomohl vrtulník Black Hawk info Zdroj: Deník/Radek R. Kaša zoom_in Plameny zachvátily celou halu. Při hašení výrazně pomohl vrtulník Black Hawk

Se zásahem pomáhal speciální vrtulník Black Hawk, který dostával vodu do středu hořícího objektu, kam se hasiči nemohli dostat. Jeden obrat od hořící haly k Žebráckému rybníku a zpět trval necelé dvě minuty. Celkem vrtulník udělal 48 shozů vody.

Na místo byl povolány také posádky zdravotnické záchranné služby, aby bylo v případě nutnosti zajištěno rychlé ošetření zasahujících. Toho využilo patnáct osob. „Ve většině případů došlo k přehřátí a drobným popáleninám a jeden zasahující hasič si poranil kotník. Tři hasiči byli pro opakované přehřátí transportováni do nemocnice, ostatní po ošetření pokračovali v zásahu," uvedl Sýkora.

Halu opustilo po vypuknutí požáru 70 zaměstnanců firmy, všichni vyvázli bez zranění.

U požáru se v pondělí vystřídalo 154 hasičů z 25 jednotek, kteří měli k dispozici 33 cisteren. S hašením pomáhal vrtulník Blackhawk s bambivakem, který shazoval vodu doprostřed zřícené haly.

Na místo dorazil hasičský vrtulník Black Hawk. | Video: Deník/Radek R. Kaša

Policie kvůli zásahu hasičů v obou směrech uzavřela nedalekou dálnici D5 mezi 34. a 41 kilometrem, řidiči jezdili zhruba tři hodiny po objízdné trase.

Zasahující jednotky:
HZS Středočeského kraje – Benešov, Beroun, Dobříš, Hořovice, CHL Kamenice, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník, Řevnice, Říčany, Slaný, Stará Boleslav a Krajské ředitelství HZS STC

JSDH Středočeského kraje – Bavoryně, Braškov-Valdek, Broumy, Cerhovice, Drozdov, Hostomice, Chyňava, Jince, Komárov, Kotopeky, Králův Dvůr, Kublov, Lhotka u Lochovic, Rynholec, Tlustice, Zdice a Žebrák

HZS Plzeňského kraje – Plzeň-Košutka, Rokycany

JSDH Plzeňského kraje – Zbiroh

Záchranný útvar HZS ČR – Jihlava, Zbiroh

GŘ HZS ČR – oddělení dokumentace, operační výjezd

Zálohy stanic:
HS Beroun -> JSDH Chyňava na své zbrojnici
HS Dobříš -> JSDH Dobříš na své zbrojnici
HS Hořovice -> JSDH Komárov na své zbrojnici a příslušníci z mezisměnového volna
CHS Kladno -> JSDH Unhošť na CHS Kladno a následně příslušníci z mezisměnového volna
HS Říčany -> JSDH Říčany na své zbrojnici a následně příslušníci z mezisměnového volna
KOPIS -> příslušník z mezisměnového volna