Povodně nejsou pro rodinu Jiřího Jandery z Popovic v Králově Dvoře ničím výjimečným. Rozvodněnou Litavku, jejíž koryto mají v těsné blízkosti, už Janderovi zažili několikrát. Nikdy ale hladina řeky nevystoupala tak vysoko jako v roce 2002. „U nás v Popovicích jsou povodně skoro každých pět let. Byly v roce 1992, 1997 a naposledy před pěti lety. Ty poslední pro nás byly nejhorší. Při těch předcházejících jsme totiž nikdy neměli vodu v bytě. V roce 2002 jsme ale museli doma chodit v gumovkách, protože jsme tam měli dvacet centimetrů vody. A to jen díky tomu, že máme dům podsklepený. Jinak vody bylo všude do jednoho metru. Sklepy jsme měli plné,“ zavzpomínal na poslední povodeň Jiří Jandera z Popovic.

Lednici podložili sklenicemi

Přestože má Jiří Jandera s povodněmi už své zkušenosti, na tu poslední nezapomene. „V naší lokalitě byla vyhlášena evakuace. Museli jsme opustit své domovy. S manželkou jsme proto nasedli do auta a odjeli pryč. Dříve, když starostoval pan Truneček, nechtěl mezi lidmi dělat paniku. Když byli v roce 1997 povodně, nedal to vyhlásit ani rozhlasem. V roce 2002 to bylo zcela jiné. O průběhu povodní jsme byli informováni, proto jsme stihli cenné věci vynosit do horního patra a zachránit je,“ upozornil Jiří Jandera. Přesto ale s manželkou přišli o nábytek, koberce a jiné vybavení domu. „Lednici a jiné elektrospotřebiče jsme podložili sklenicemi od okurek. Díky nim jsme je zachránili,“ připomněl se smíchem Jandera.

Na další povodně jsme už staří

Po opadnutí vody měli Janderovi plné ruce práce. Stavební opravy naštěstí nebrzdily finanční problémy. „Pojišťovna nám uhradila škodu. Od městského úřadu dostaly domácnosti, které voda zatopila, deset tisíc korun,“ poznamenal Jandera.

„Co mě nejvíce mrzí, je nepochopení místních lidí pro protipovodňová opatření, do kterých zde chtělo město investovat stovky milionů korun. Já velmi rád kus svého pozemku městu odprodám. Jen když se nebudu muset bát povodní. Čím je člověk totiž starší, tím je hůře prožívá. Plán města ale ztroskotal na některých sousedech, kteří nechtějí dát městu k dispozici část svých pozemků. Přitom by po nich jen nějaký čas jezdila při budování protipovodňových opatření auta. O pozemky by nepřišli,“ postěžoval si Jiří Jandera.

 

Město zaplatí 100 milionů

Obyvatelé Popovic nemusí mít v budoucnu z povodní obavy. Jak uvedl starosta Králova Dvora Karel Mencl, protipovodňová opatření na řece Litavce, která město už několik let chystá v úseku z Popovic k dálničnímu mostu, se zrealizují v příštím roce. „Protože někteří lidé nechtěli pro stavbu protipovodňových opatření poskytnou část svých pozemků, udělali projektanti určité změny v projektu. V současné době je už zpracovaná dokumentace pro územní stavební povolení, které nabylo právní moci. Finanční náklady na protipovodňová opatření v úseku z Popovic k dálničnímu mostu v Králově Dvoře byly spočítány na 100 milionů korun. Letos na nich město zahájí přípravné práce a v příštím roce se začnou protipovodňová opatření stavět,“ uvedl Karel Mencl.