Benešovsko

Nejen mikulášský bude advent V Pyšelích
Kdy: 19. prosince, 16:00
Kde: Pyšely

Čtvrté adventní setkání bude provázet sousedské zastavení s Betlémským světlem. Přivezou ho skauti 18. oddílu Pyšely a rozzáří ním náměstí. Na betlémské světlo si přineste svou lucerničku. Tradiční vánoční občerstvení a cukroví od pyšelských seniorek nebude chybět.

Berounsko

Prohlédněte si betlémy z Hořovicka
Kdy: 11. až 12. a 18. až 19. prosince, 10:00
Kde: Muzeum Hořovicka, Hořovice

Hořovické Muzeum Hořovicka, pobočka Muzea Českého krasu v Berouně, respektive jeho areál Starý zámek se zaplnil betlémy u tohoto regionu. Ty mohou zájemci obdivovat vždy o víkendech. Výstava je přístupná také o vánočních prázdninách ve dnech od 27. do 30. prosince. Otevírací doba začíná v 10 a končí v 16 hodin. „Vystaveny jsou nejen exponáty z vlastních muzejních sbírek, ale i současné, ručně vyráběné betlémy od manželů Kučerových ze Bzové,“ uvedlo muzeum. Na nádvoří Starého zámku lze obdivovat i dřevěný přírodní betlém

Vydejte se na Cestu za světlem, startuje se v neděli v Mezouni
Kdy: 19. prosince, 16:00 až 17:30
Kde: pomník Mezouň
Za kolik: -

Cesta za světlem. Tak se jmenuje předvánoční procházka, která se uskuteční v neděli 19. prosince v Mezouni. Start bude na návsi od pomníku. „Zde se dozvíte, kam máte vyrazit. Trasa zabere asi půl hodiny. Baterky s sebou,“ vysvětlili pořadatelé. Veřejnost může na cestu vyrazit kdykoli v době od 16 do 17.30 hodin.

Barokní andílci vystoupí spolu s Divadlem Krov ve Svatém Janu
Kdy: 18. prosince, 16:00
Kde: kostel Svatý Jan pod Skalou
Za kolik: 100 korun

Hudební skupina Barokní andílci, jejímiž členy jsou muzikanti z Křivoklátu, Zbečna, Újezdu nad Zbečnem a okolí, bude koncertovat ve Svatém Janu pod Skalou. Spolu s Divadlem Krov vystoupí od 16 hodin v místním kostele. Vstupné je 100 korun, lidé do 18 let mají vstup zdarma.

Boleslavsko

Pošlete společně přání Ježíškovi
Kdy: 10. prosince, 17:00
Kde: Pláž Na Kamínkách, Mnichovo Hradiště
Za kolik: Zdarma

Chcete poslat přání Ježíškovi, ale nevíte, jak na to? Můžete ho poslat ve skořápkové lodičce po hladině Jizery. Mezi 17. a 19. hodinou se zájemci sejdou na pláži Na Kamínkách na břehu Jizery, aby poslali svá nejtajnější a nejniternější přání. Skořápkovou lodičku je potřeba si vyrobit už doma. Stačí k tomu skořápka vlašského ořechu, čajová svíčka a přáníčko na proužku papíru. To vložte na dno skořápky, vyřízněte z nahřáté svíčky kus vosku s knotem, vmáčkněte jej do skořápky a je hotovo.

Prohlédněte si Mladou Boleslav z kočáru
Kdy: Do 30. prosince, 16:30
Kde: Městské divadlo, Mladá Boleslav
Za kolik: 20 korun

Až do konce prosince si mohou zájemci užít pohled na adventní a zimní Mladou Boleslav z kočáru taženého koňmi. Vyhlídkové jízdy vyjíždí od městského divadla vždy v půl nebo celou hodinu až do 19:30 a díky střeše na kočáru se konají za každého počasí. Je nutné si jízdu předem objednat na telefonu 731 150 602 nebo e-mailu hladik67@seznam.cz. Kočár vozí denně kromě 21., 24., 25. a 26. prosince. Jízdenky prodá kočí na místě.

Muzeum se odělo do vánoční atmosféry
Kdy: Do 31. prosince, 10:00–15:00
Kde: Muzeum Mladoboleslavska, Mladá Boleslav
Za kolik: 50/30 korun

Expozice muzea ožijí v předvánočním a vánočním čase výstavou věnovanou tradičnímu způsobu prožívání Vánoc. Házíte doma prstenem, předpovídáte z kostí holoubat, chodí u Vás Barborka? Toto a mnohé další jsme pro Vás zaznamenali na výstavě, kde se dozvíte i o původu adventního věnce a kalendáře. Věštíte podle jablka, olova, střevíce, hrnku? Tradiční věštebné praktiky si také můžete vyzkoušet. Otevřena je také prodejní výstava Dárky z hradu, na které je možné zakoupit drobné vánoční dárky. Přímo ze stromečku si můžete vybrat ručně malované ozdoby, ve skříních čekají ručně šité obaly na knihy, bločky a dárkové lepenkové krabičky. Radost mohou udělat i výrobky z chráněných dílen Fokus nebo drobné šperky.

Ve Bělé bude Advent na kolečkách
Kdy: 12. prosince, 15:00
Kde: Zámek Bělá pod Bezdězem
Za kolik: Zdarma

Milovníci předvánočních akcí v Bělé se nemusí bát. Nebudou ochuzeni o plánovaný hlavní pořad vánočního jarmarku. Advent na kolečkách divadla Kvelb Ateliér. Ten je přesunut na zámecké nádvoří. Diváci se mohou těšit na představení doplněné písničkami Alexandry Niklíčkové a zvířátky z Adélčina dvorečku. 

Olga Králová a Helena Mydlářová vystavují šperky a vánoční ozdoby
Kdy: Do 18. prosince
Kde: Městský palác Templ, Mladá Boleslav
Za kolik: -

Olga Králová a Helena Mydlářová vystavují ještě do 18. prosince v Městském paláci Templ v Mladé Boleslavi Šperky a vánoční ozdoby. Otevřeno pro veřejnost je každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin s hodinovou pauzou v poledne.

Hrnčíři opět zvou na vánoční výstavu
Kdy: Do 23. prosince, 10:00
Kde: Hrnčířský dvůr, Zvířetice
Za kolik: 75/50 korun

Kreativní centrum Hrnčířského dvora ve Zvířeticích pořádá tradiční vánoční výstavu betlémů s doprovodným programem. Návštěvníci se mohou těšit na více než 150 betlémů a mnoho dalších vánočních dekorací. Doprovodný program nabídne ukázky řemesel a rukodělných dovedností umělců z celé republiky, mezi nimž bude například výroba šperků, tkaní na stavu, foukání skleněných figurek nebo pletení z orobince. Součástí budou také vánoční dílny a chybět nebude ani tradiční a oblíbený tematický fotoateliér.

Užijte si předvánoční čas
Kdy: 13.–22. prosince
Kde: Muzeum Benátecka, Benátky nad Jizerou
Za kolik: 25 korun

Muzeum Benátecka zve na vánoční výstavu, do které mohou návštěvníci přispět vlastními výrobky a stát se tak aspoň na chvíli vystavujícími umělci. „Přijďte k nám příjemně strávit adventní časa prohlédnout si svátečně vyzdobené muzeum i výstavu výrobků našich návštěvníků,“ zvou organizátoři. Výstava bude pro veřejnost zpřístupněna o víkendu 18.–19. od 9–17 hodin a ve všední dny od 13. do 22. prosince po předchozí telefonické domluvě na čísle733 229 387.

Představení pobaví i poučí
Kdy: 11. prosince, 15:00
Kde: Městská kulturní zařízení, Bělá pod Bezdězem
Za kolik: 50 korun

Městská kulturní zařízení přinesou vánočně laděné představení Jak nás vidí andělé, které přibližuje zejména zvyky Vánoc a přináší spoustu vánočních motivů, autorských písní na dané téma a také řadu koled. Andělský pohled shůry sleduje přípravya slavení Vánoc jedné obyčejné lidské rodiny.

Kladensko

Projeďte se na náměstí
Kdy: Denně
Kde: Náměstí Starosty Pavla, Václavské náměstí; Kladno
Za kolik: Zdarma

Na náměstí Starosty Pavla a na Václavském náměstí nyní mohou zájemci o bruslení využit kluziště. Ve všední dny budou obě sportoviště otevřena v odpoledních hodinách, o víkendech a prázdninách po celý den. Na Štědrý den si budou moci zájemci zabruslit jen dopoledne. Na náměstí Starosty Pavla je možné si také zapůjčit brusle, na Václavském bohužel ne. Zde však jsou připraveny stánky s občerstvením.

Na kladenském náměstí vystoupí Jary Tauber, skupina Brutus či Kamil Střihavka
Kdy: 17. až 19. prosince
Kde: Náměstí Starosty Pavla, Kladno
Za kolik: Zdarma

Zakončení třetího týdne Kladenských Vánoc nabídne v pátek od 17 hodin na náměstí Starosty Pavla koncert kladenského muzikanta Jaryho Taubera. Následně si bude moci veřejnost v sobotu vychutnat pravý bigbít v podání dnes již legendární rakovnické skupiny Brutus. Koncert Brutusáků začíná také v 17 hodin. Ve stejný čas v neděli pak ukáže svůj pěvecký um Kamil Střihavka.

Nalaďte se na Vánoce díky výstavě slánského muzea
Kdy: Do 6. ledna
Kde:Vlastivědné muzeum ve Slaném
Za kolik: volně přístupné

Vlastivědné muzeum ve Slaném, které veřejnost nalezne na Masarykově náměstí, si na adventní čas pro své návštěvníky připravilo vánoční výstavu. V jeho prostorách mohou lidé až do 6. ledna obdivovat krásné betlémy, kochat se vánočními ozdobami nebo také poznávat lidové tradice.

Kolínsko

Kouřimští budou roznášet světýlka
Kdy: 18. prosince, 15:00
Kde: Náměstí, Kouřim
Za kolik: Zdarma

Kouřimští Junáci vás v sobotu zvou na náměstí, kde se bude od 15 hodin konat tradiční Roznášení betlémského světýlka. "Nezapomeňte si vzít s sebou svíčku nebo lucernu," vzkazují zájemcům.

Chorus Angelicus zapěje v kostele
Kdy: 19. prosince, 17:00
Kde: Kostel sv. Jana Křtitele, Kostelec nad Černými lesy
Za kolik: Zdarma

Kostelecký kostel sv. Jana Křtitele bude v neděli hostit pěvecký sbor Chorus Angelicus, který vás zve na svůj předvánoční koncert.

Vyzkoušejte drátované vánoce Zdeny Eichlerové
Kdy: Denně po celý prosinec
Kde: Městská knihovna Svatopluka Čecha, Pečky
Za kolik: Zdarma

Prodejní výstava Drátované Vánoce Zdeny Eichlerové. Nakoupit si můžete během provozní doby knihovny drátované jmelí, ozdoby na stromeček, svíčky zdobené drátem a korálky, abstraktní květiny, lapače snů a andělíčky.

Roznášení betlémského světýlka v Kouřimi
Kdy: 18. prosince 15:00
Kde: Náměstí, Kouřim
Za kolik: Zdarma

Chcete se zúčastnit tradiční adventní akce Roznášení betlémského světýlka? Junák vás zve na kouřimské náměstí 18. prosince od 15 hodin.

Vánoční koncert Barokních andílků
Kdy: 19. prosince od 16:00
Kde: Sál Smiřických na zámku, Kostelec nad Černými lesy
Za kolik: 80 Kč

Užijte si příjemný adventní koncert Barokních andílků. Základ souboru pod vedením Michala Pavlíka byl položen v roce 2004 v Újezdě nad Zbečnem. Při založení stála violistka orchestru Státní opery v Praze Gabriela Landová, přímý potomek proslulé kontrabasové rodiny Čermáků ze Zbečna. Po boku základní formace se během působení souboru objevovali různí interpreti spjati krajem kolem Berounky a křivoklátských lesů.

Kutnohorsko

Nalaďte se tvořením na adventní čas
Kdy: 18. prosince, 13:00
Kde: Kutná Hora

Tři adventní soboty v prosinci budete mít možnost se kreativně vyřádit v kutnohorské knihovně vždy od třinácté hodiny na výrobě vánočních ozdob z drátků a korálků, přáníček a dekorací z přírodnin a stránek starých knížek.

Prohlídky zámku Kačina navodí vánoční pohodu a klid

Kdy:
18. prosince, 10:00
Kde: Zámek Kačina Svatý Mikuláš'
Za kolik:
Zámek Kačina v prosinci nezahálí a pořádá adventní víkendové prohlídky. Prohlídky vánočně vyzdobeným zámkem navodí tu správnou adventní atmosféru. Tu také doplní výstavy Zimní příběh a Výstava betlémů. Poslední skupina na prohlídku vyráží vždy v 15 hodin.

Mělnicko

Neratovické náměstí rozezní mobilní pražská zvonohra
Kdy: 12. prosince; 17:00
Kde: Náměstí, Neratovice
Za kolik: Zdarma

Netradiční hudební i vizuální zážitek čeká obyvatele a návštěvníky Neratovic u kašny na místním náměstí. Zavítá sem 57 zvonů ze slavné zvonařské dílny rodiny Manoušků sestavených do unikátního hudebního nástroje na automobilovém podvozku zvaného mobilní pražská zvonohra. Nástroj je ovládán buď manuálně klaviaturou nebo vestavěným počítačem, do jehož paměti lze vložit více než 100 libovolných skladeb.

Velké vánoční tvoření zabaví malé i velké výrobou ozdob
Kdy: 11. prosince, 13:00
Kde: Společenský dům, Neratovice
Za kolik: Zdarma

V rámci vánoční prodejní výstavy Hra s jesličkami si v sobotu, které se říká „stříbrná“, všichni její malí i velcí návštěvníci budou moci ve vstupní hale společenského domu přímo mezi vystavenými exponáty vlastnoručně vyrobit perličkové ozdoby či vánoční dekorace z přírodnin. „A nebojte, pod vedením zkušených lektorů to zvládne úplně každý,“ ujišťují pořadatelé. Navštívit dílnu bude možné do 17 hodin. Výstava Hra s jesličkami je výstavou betlémů, vánočních ozdob, vitráží a dekorací.

Bruslaři mohou vyzkoušet kluziště na náměstí před kostelem
Kdy: Denně 8:00–20:00
Kde: Palackého náměstí, Kralupy nad Vltavou
Za kolik: Zdarma

Na Palackého náměstí vzniklo veřejné adventní kluziště. Přístupné je veřejnosti denně, třídní kolektivy mohou rezervovat čas telefonicky v kanceláři kulturního a společenského střediska.

Vánoce v Neratovicích se budou pohupovat v rytmu swingu
Kdy: 13. prosince, 20:00
Kde: Společenský dům, Neratovice
Za kolik: 290 korun

V rámci Neratovického adventu se ve Společenském domě uskuteční tradiční koncert Bigbandu Neratovice Šťastné a veselé swingové Vánoce. Spolu s ním se programu zúčastní oblíbený rozhlasový moderátor Patrik Rozehnal a jeho hvězdní „humoriádoví“ hosté populární komici Uršula Klukováa Josef Dvořák, saxofonista a kapelník Felix Slováčeka jeho dcera Anna Julie, swingový zpěvák, hudební režisér a producent Petr Hanzlík a další účinkující, kteří přinesou ty nejznámější vánoční melodie a spoustu veselého svátečního vyprávění. V ceně vstupenky, kterou lze zakoupit na webu společenského domu, je také občerstvení.

Nymbursko

Andělé Aleše Slavíka se slétnou v Polabském muzeu
Kdy: 10. prosince až 24. února 2022
Kde: Polabské muzeum, Poděbrady
Za kolik: -

Polabské muzeum v Poděbradech otevírá v adventním čase novou výstavu nazvanou Andělé Aleše Slavíka. Ukázky ze své bohaté tvorby z minulých let zde nabídne táborský výtvarník a námořník, dominovat budou andělé. Vernisáž se koná v pátek 10. prosince v 17.30 v budově muzea.

Lesní ateliér zve na tradiční vánoční výstavu a výtvarné dílny
Kdy:
18. prosince, 10:00
Kde: Lesní ateliér Kuba, Kersko
Za kolik: -

Lesní ateliér Kuba v Kersku si v rámci vánoční výstavy až do Vánoc na každý víkend připravil program pro malé i velké tvořivce. Výstava nabídne bohatý výběr dárků a dekorací všeho druhu. Doprovodný víkendový program pak zve na workshopy a dílničky, ve kterých si účastníci vyrobí dekorativní i praktické výrobky. Tuto sobotu si návštěvníci pod vedením Kláry Kalíškové vyzkouší, jak se tvoří šperk. Workshop je vhodný i pro šikovné děti.

Příbramsko

Česká mše vánoční zazní v divadle
Kdy: 17. prosince, 19:00 - 21:00 
Kde: Příbram
Za kolik: 180/200 korun

Příbramská filharmonie spolu s Vepřekovým smíšeným sborem připravila na pátek 17. prosince na Velké scéně příbramského divadla tradiční vánoční koncert. Pod taktovkou dirigentky Veroniky Kopecké zazní skladby: J. J. Ryby: Česká mše vánoční „Hej, Mistře!“, J. V. Sticha: Koncert pro lesní roh a orchestr Es dur a skladba K. Steckera: Koleda. Vstupné je dle kategorie 180 a 200 korun.

Nalaďte se na nadcházející svátky návštěvou koncertu
Kdy: 18. prosince
Kde: Rožmitál pod Třemšínem
Za kolik: -

Ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční 18. prosince od 16 hodin tradiční vánoční koncert Dechového orchestru mladých Základní umělecké školy J. J. Ryby pod vedením kapelníka Vlastimila Krále. Přijďte se potěšit příjemnými, nejen svátečními melodiemi, zapomeňte na chvíli na starosti a předvánoční shon a nalaďte se na nadcházející vánoční svátky.

Rakovnicko

Klasickou barokní hudbu obstará soubor Collegium Proprium
Kdy:17. prosince, 18:00
Kde: kostel Hředle
Za kolik: -

Kostel Všech svatých ve Hředlích rozezní v pátek 17. prosince barokní hudba. Od 18 hodin je totiž na programu koncert souboru Collegium Proprium. „Collegium Proprium je spolek muzikantů, které spojuje přátelství a láska k hudbě. Zaměřuje se na skladby barokních mistrů, které hrajeme v malém obsazení,“ uvádí o sobě uskupení.

Vánoční koncert obstará Hradní duo 
Kdy: 18. prosince, 19:00
Kde: sál Kulturního centra, Rakovník

Oblíbená rakovnická folková skupina v čele s Milanem Zimmermannem zahraje na sále kulturního centra v Rakovníku. Vánoční koncert doplní ještě další hosté. Za vstupenky zájemci dají 150 korun.

Pohádka Putování za vánoční hvězdou bude k vidění v neděli
Kdy: Novostrašecké kulturní centrum
Kde: 45 a 30 korun

Divadlo Kapsa Andělská hora přiveze v neděli 19. prosince do Novostrašeckého kulturního centra vánoční pohádku. Od 15 hodin bude moci publikum zhlédnout Putování za vánoční hvězdou. Za vstup dají dospělí 45 korun, děti pak zaplatí 30 korun.

Nakoupit dárky a užít si vánoční atmosféru mohou lidé v muzeu
Kdy: do 22. prosince
Kde: Vlastivědné muzeum Jesenice

Vlastivědné muzeum Jesenice pořádá ve svých prostorách spolu se Střední školou a Základní školou Jesenice vánoční výstavu. „V současné nelehké době přijďte načerpat trochu té vánoční nálady a využít možnosti nákupu dárečků,“ uvádí jesenické muzeum. Navštívit výstavu bude možné do 22. prosince.