DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZDRAVOTNICTVÍ

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus, najdete ZDE.

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

- Nemocnice Hořovice plánované operace zatím neruší. Rozšířila zákaz návštěv na novorozenecké oddělení Porodnice U Sluneční brány. Zákaz se týká i otců nebo jiných lidí u porodu. Zákaz platí rovněž na dětském lůžkovém oddělení.

- Rehabilitační nemocnice Beroun zatím neomezila plánované operace. Pacienty, kteří jsou objednáni na ambulantní vyšetření, žádá, aby svou návštěvu zvážili. Kdo potřebuje napsat recept nebo měl jít na pravidelnou kontrolu, má místo návštěvy zavolat svému lékaři přes linku 144 99 nebo 311 745 272.

- V nemocnici Hořovice je od 20. března pro vstup pacientů do nemocnice určen jediný vchod a to přes centrální příjem nemocnice, který se nachází v pravém křídle. Před vstupem do nemocnice ve filtračním stanu proběhne základní zdravotní prohlídka, která má oddělit pacienty s podezřením na koronavitus. Filtrační stan obsluhují studenti nejvyšších ročníků lékařské fakulty. Tito dobrovolníci provádějí základní screening, jako je například měření teploty.

DOBROVOLNÍCI

- Beroun hledá dobrovolníky, kteří by mohli posílit kapacity pečovatelských služeb a pomohli s nákupy a rozvozem obědů pro seniory a občany se zdravotním handicapem. Hlásit se mohou místní Charitě na čísle 313 030 400 nebo domácí péči Včelka na číslech 311 512 525 nebo 778 480 225.

ROUŠKY

- Karlštejn: V podloubí úřadu městyse byl zřízen rouškovník, kde si místní občané mohou zdarma vzít nezbytné roušky. Pokud by rouškovník byl očesaný, stačí se ozvat radnici nebo strážníkům na čísla 725 894 405 nebo 724 211 074.

SENIOŘI

- Senioři nebo lidé se zdravotním handicapem, kteří nemají na dosah nikoho, kdo by se o ně postaral, mohou žádat o dovoz obědů, nákup základních potravin, hygienických prostředků a léků. Volat mají na čísla 311 654 341 nebo 311 654 336, a to v pracovních dnech od 8:00 do 14:00 hodin.

- Seniorům a osobám se sníženou pohyblivostí na Hostomicku nabízí pomoc organizace Digitus Mise, na níž se mohou obrátit na číslech 739 833 316, 731 041 762 nebo 603 252 198 se svými žádostmi o zajištění nezbytných základních potřeb, například potravin nebo léků.

- Seniorům z Hostomic, Bezdědic, Radouše a Lštěně i handicapovaným nebo třeba lidem se sníženou imunitou nabízí pomoc Sbor dobrovolných hasičů Hostomice. Po telefonické dohodě na čísle 728 830 228 jim zajistí nákupy základních potravin, platí se přitom hotově při předání.

- Město Žebrák nabízí seniorům rozvod obědů ze školní kuchyně. Zájemci se mohou obrátit na vedoucí kuchyně Martinu Vokáčovou na čísle 311 533 146.

- Senioři v Žebráku mohou využít nabídku na dovoz potravin nebo léků, obracet se mají na ředitelku Domu s pečovatelskou službou Marii Hoškovou 775 595 205.

- Obec Bavoryně společně s místními dobrovolným i hasiči nabízí občanům ve věku nad 65 let dovoz nákupů a obědů ze Stašova. Nákupy: objednávky na konkrétní den vždy do osmé hodiny ranní u Jana Petrželky na čísle 721 947 428. Obědy: objednávky na konkrétní den vždy do sedmi hodin ráno na čísle 605 344 590. Nákupy a obědy ze straškovské školky budou dováženy mezi desátou hodinou a polednem.

- Sbor dobrovolných hasičů Felbabka nabízí osamělým seniorům od 65 let věku dovoz nákupů (základních potravin a léků), a to v pondělí, středu a pátek odpoledne. Doprava je zdarma, platí se pouze cena nákupu. Volat lze na číslo 724 120 551.

- Senioři z Hořovicka a osoby se sníženou pohyblivostí mohou v případě, že potřebují zajistit nákup potravin nebo léků a dovoz obědů se mohou obrátit na následující pečovatelské služby: Digitus mise 739 833 316, 731 041 762 nebo 603 252 198, Domov Na Výsluní 721 995 388, Charita Starý Knín 724 219 892, Dementia všední dny 8:00 – 17:00 hodin 604 539 425 a od 23. března Včelka senior care o.p.s. 778 480 593.

- Obecní úřad Hýskov nabízí seniorům zajištění nákupu základních potravin, hygienických potřeb nebo léků týmem dobrovolníků. Obrátit se lze v pracovních dnech na číslo 311 635 179, případě napsat mail na adresu ou@obechyskov.cz.

- Králův Dvůr: radnice nabízí pomoc seniorům s nákupem základních potravin, hygienických pomůcek a léků. Zájemci mají volat na telefonní číslo 311 652 039 v pracovní dny v době od 8:00 do 14:00 hodin, případně lze kontaktní údaje zaslat na e-mailovou adresu: kultura@kraluv-dvur.cz

ŽIVOT V OBCÍCH

- Tlačítka pro chodce na některých berounských semaforech jsou vypnutá! Má to přispět ke zvýšení bezpečnosti občanů před nákazou koronavirem. Zelená pro chodce naskakuje automaticky, tlačítko není nutné spínat a vystavovat se tak nebezpečí přenosu nákazy. Toto opatření platí u hodně používaných semaforů, nad horní bránou, u České pošty, v České ulici a na křižovatce ulic Lidická x Pražská.

POPLATKY

- Jivina: Z důvodu mimořádného stavu obec Jivina prodloužila splatnost poplatků za odvoz komunálního odpadu, psů, parkování - o jeden měsíc, tedy do 30. dubna. Pro zaplacení poplatků mají občané využívat přednostně bezhotovostní platbu, číslo účtu najdou na webu obce.


- Karlštejn: občané nyní nemusí platit poplatky za odpady. Splatnost byla prodloužena do 30. června. Popelnice budou vyváženy i po 1. dubnu se samolepkou z roku 2019. Stejně tak nyní nemusí občané platit místní poplatek za psy ani další poplatky dle místní vyhlášky, vše je splatné až k poslednímu červnu letošního roku.

- Králův Dvůr: Splatnost městských poplatků (za psy a odpady) je prodloužena do 30. června, v současné době lze poplatky platit pouze bankovním převodem.

ŠKOLKY

- Mateřské školy v Berouně a Králově Dvoře jsou od úterý 17. března zavřené. Otevřena zůstává pouze berounská Mateřská škola Pod Homolkou, kam budou moci umístit své děti rodiče pracující ve zdravotnictví, pečovatelských službách nebo ve složkách integrovaného záchranného systému.

- Od úterý 17. března je až do odvolání uzavřena Mateřská škola v Drozdově.

DOPRAVA

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku