Celý projekt Webbova vesmírného teleskopu byl zahájen již v roce 1989 a přístroj – který bude největším a nejvýkonnějším dalekohledem, jaký kdy byl vypuštěn do vesmíru – se měl dostat do vesmírného prostoru již na počátku 21. století.

Řada problémů však zpozdila start o dvacet let a současně vedla ke ztrojnásobení původního rozpočtu vyčleněného pro tento projekt. Konečná cena se tak vyšplhala na téměř 10 miliard dolarů (přes 223 miliard korun).

Takhle by mohl vypadat NEO Surveyor. Teleskop, na kterém pracuje NASA, a který má pomoct odhalit pro Zemi potenciálně nebezpečné asteroidy a komety přesněji, než to dokáže nynější technika.
Žádné sci-fi, ale skutečná mise: Nový teleskop bude chránit Zemi před asteroidy

Dalekohled byl postaven ve Spojených státech a letos jej NASA nechala na místo startu do jihoamerického města Kourou ve Francouzské Guyaně, kde se nachází jediný francouzský kosmodrom – Guyanské kosmické centrum. Informuje o tom agentura AFP.

Odstartuje na Štědrý den

Plánovaným datem odletu se stal 18. prosinec letošního roku, ale ani tento termín se nakonec nepodařilo dodržet. Příčinou tohoto zpoždění se stalo ještě několik problémů, jež bylo třeba vyřešit.

"Jako konečný termín startu vesmírného dalekohledu Jamese Webba je potvrzeno datum 24. prosince," uvedla na Twitteru společnost Arianespace s tím, že raketa s dalekohledem by měla odstartovat ve 12:20 greenwichského času (tedy ve 13:20 středoevropského času).

Planeta Mars na snímku NASA
Oázy na Marsu. Sonda objevila pod povrchem velkého kaňonu množství vody

NASA tyto informace na svém oficálním Twitteru potvrdila a uvedla, že vesmírný dalekohled dopraví do vesmíru v pouzdře svého pláště raketa @Ariane5.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba by měl navázat na mnohaletou úspěšnou činnost legendárního Hubbleova teleskopu, ale bude umístěn mnohem dále od Slunce.

Oko do minulosti vesmíru

Vědci doufají, že jim toto nové oko ve vesmíru pomůže ještě lépe nahlédnout do jeho minulosti a odhalit, jak vesmír vypadal při svém zrodu před téměř 14 miliardami let.

Dalekohled je pojmenován po zesnulém Jamesi E. Webbovi, jenž vedl NASA v dobách jejích počátků v 60. letech minulého století.